Hidradenitis suppurativa nedir ?

Hidradenitis suppurativa nedir ?

Akne inversa olarak da malum unsur Hidradenitis suppurativa (HS), iltihaplı ve şişmiş topakların ortaya çıkması ile karakterize uzun soluklu bir cilt hastalığıdır. Bunlar tipik olarak ağrılıdır ve sıvı yada irin salgılayarak açılır ve en oldukça etkilenen alanlar koltuk altı, göğüs altı ve kasıktır. İyileştikten sonrasında yara dokusu kalır.

Aşırı kiloluluk ve Sigara’dan uzak durun !

Kati niçin çoğu zaman belirsizdir sadece genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonunu içerdiğine inanılmaktadır. Hastalığa haiz kişilerin ortalama üçte birinin etkilenen bir aile üyesi vardır. Öteki risk faktörleri içinde aşırı kiloluluk ve sigara bulunur. Durum bulaşıcı değildir, hijyenle yada deodorant kullanımıyla ilgili değildir. Altta yatan mekanizmanın apokrin ter bezlerinin yada saç köklerinin işlev bozukluğunu içerdiğine inanılıyor. Teşhis semptomlara dayanır.

Hastalığın Malum Tedavi Yöntemi Yok!

Malum bir tedavisi yok. Hafifçe hastalığı olanlarda ılık banyo denenebilir. Lezyonların akmasını sağlamak için açılması mühim bir yarar sağlamaz. Antibiyotikler yaygın olarak kullanılsa da, kullanımlarına dair kanıtlar zayıftır. İmmünsüpresif ilaçlar da denenebilir.Daha şiddetli hastalığı olanlarda, etkilenen cildi çıkarmak için lazer tedavisi yada ameliyat yapılabilir. Nadiren cilt lezyonu cilt kanserine dönüşebilir.

İlk Olarak Fransa’da ortaya çıktı

İnsanların% 1 ila% 4’ünü etkilediği tahmin edilmektedir. Bayanların durumu erkeklerden ortalama üç kat daha fazladır. Başlangıç ​​tipik olarak genç yetişkinlikte görülür ve 50 yaşından sonrasında daha azca yaygın hale gelebilir. İlk kez 1833 ile 1839 içinde Fransız anatomist Alfred Velpeau tarafınca tanımlandı.

Hidradenitis suppurativa’nın sebebi bilinmemektedir ve uzmanlar tavsiye edilen nedenler mevzusunda aynı fikir değildir. Durum muhtemelen genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan meydana gelmektedir.

Çevresel ve Genetik Faktörler Önemlidir !

Aksilla, kasık ve perianal bölge benzer biçimde alanlar daha sık tutulsa da, kıl folikülleri olan herhangi bir vücut bölgesinde lezyonlar ortaya çıkar. Bu unsur aşağıdaki potansiyel göstergelerin çoğunu ihtiva eder:

  • Post-tüylü bireyler
  • Tıkanmış apokrin (ter) bezi yada saç kökü
  • Aşırı terleme
  • Androjen disfonksiyonu
  • Hücre yapısını değiştiren genetik bozukluklar

Daha ileri vakaları olan hastalar, egzersizi dayanılmaz derecede ağrılı bulabilir ve bu da hastalar içinde aşırı kiloluluk oranını artırabilir.Hastalığın tarihsel olarak anlaşılması, muhtemelen iltihaplanma, ağrı ve şişmiş bir lezyon oluşturan tıkalı bir bez tarafınca tetiklenen işlevsiz apokrin bezleri yada işlevsiz saç köklerini akla getirir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Akne inversa nedir ? Faktör

Benzer Yazılar ..

HS Hastalığı (Köpek Memesi Hastalığı) Tedavisi

HS Hastalığı (Köpek Memesi Hastalığı) Tedavisi Hidradenitis suppurativa’nın teşhisine destek olacak kati bir kontrol yoktur. Bir hekim cildin etkilenen bölgelerini inceler ve enfekte bir bölgeden bir örnek alabilir. Bu, tanı koymada destek olabilir, bundan dolayı durum çoğu zaman cilt enfeksiyonlarına yol açan bakterilerin varlığı ile ilişkili değildir. Hidradenitis suppurativa akne yada batık tüyler için yanlış […]

HS hastalığı nedir?

HS hastalığı nedir?   Köpek Memesi Hidradenitis süppürativa Halk içinde Köpek Memesi olarak malum hidrozadenit, koltuk altındaki Apokrin ter bezlerinin stafilokok bakterilerinin cerahat la sonuçlanan bir enfeksiyonudur. Deri altı dokusunda ağrılı sertliklere Nodozite denir. Bu bölgelerde deri kızarıktır. Nodoziteler bir süre sonrasında cerahatla dolarlar. Oluşan bu cerahat vücut tarafınca püstül biçiminde dışarı atılabileceği şeklinde, atılmadan vücut tarafınca […]