Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı)

Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı)

Hidradenitis süppürativa; HS apokrin ter bezlerinin sık tekrarlayan iltihabi hastalığıdır. Halk arasında köpek memesi hastalığı olarakta tanımlanmaktadır.

Derimizde ekrin, apokrin ve sebaseöz bez adı verilen üç ayrı tip salgı bez vardır. Apokrin ter bezleri ter bezi olarak isimlendirilmekle birlikte asıl görevleri vücut ısı düzenlenmesi değildir. Kişiye özgü kokunun oluşmasını sağlarlar.

Vücudumuzda ekrin ter bezlerine göre daha az sayıdadır.

Başlıca koltuk altı, meme ve göbek deliği çevresi, kulak arkası, kalça ve kasıkta bulunmaktadır. Bu bezlerin kanaları direkt deriye açılmazlar. Sebase bezin kanalının hemen üzerinde pilosebase ortak kanala açılmaktadır. Ergenlik döneminine kadar çalışmayan bu bezler hormonların etkisi aktif hale gelmektedir. Bu bezlerin uyarılma sonrası 15 saniyede salınım başlamakta ancak tekrar salınımı için uzun bir süre beklenilmesi gerekmektedir. Kişiye özgü koku içeriğindeki amonyak, yağ asitleri ve hidroksi asitlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır . Bunlarda ter ile birlikte deri yüzeyine atıldıklarında deri yüzeyindeki bakteriler tarafından parçalanması ile ortaya çıkmaktadır.

Hastalığı Tekrar Etme Riski Vardır

Hidradenitis suppurativa-HS apokrin bezlerin bulunduğu vücut alanlarında(koltuk altı, göğüs altı, kasık gibi) sık tekrarlayan ve uzun süren apseler, apselerin deriye açıldıkları kanallar ve zamanla deride kötü doku iyileşmeleri-skarlar ile kendini göstermektedir.

Ülkemizde sıklığı ile ilgili bir çalışma olmamakla birlikte dünya nüfusunda % 1-2 oranında görülmektedir. HS tüm ırklarda ve etnik gruplarda eşit olarak görülür. Kadınlarda daha sık görülmekle beraber erkeklerde HS sonrası perianal abse gelişim riski daha yüksektir.  Genellikle ergenlik ile 40 yaşları arasında görülmektedir. Sıklıkla en yoğun görüldüğü yaş dönemi 20 li yaşlardır. Ereken yaşlarda başlayan klinik şikayetler 30-40 yaşlarda peak yapmakta sonraki yaş döneminde azalmakta. Kadınlarda menopoz sonrası klinik tablo daha hafiflemektedir. Ailede HS öyküsü olması HS riskini arttırmaktadır. Ergenlikten sonrası daha sık görülmesi ise hormonsal kaynaklı olabileceği görüşünü destekler niteliktedir. Fazla kilo ve sigara kullanılmasının da HS için bir faktör olabileceği ileri sürülmektedir.

Hastalığın klinik şiddeti genellikle sılıkla hafif orta arasında seyretmekte.

Ağır klinik tablo % 4-22 arasında değişmektedir.

HS hastanın yaşam kalitesini ciddi düzeyde etkilemektedir. Hastalığın aktif dönemlerinde ağrı ve fiziksel kısıtlamaları, akıntı ve kokunun neden olduğu sosyal çekinme zamanla gelişen ciddi psikolojik etkilere neden olmakta. Vücutta sürekli tekrarlayan enfeksiyon zamanla itihabi bağırsak hastalıkları, metabolik sendromlar, eklem probemleri ve ağır deprestona neden olabilmektedir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Köpek Memesi Hastalığı Bulguları

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI SEMPTOMLARI Köpek memesi hastalığı olarak bilinen hidradenitis suppurativa kıl ve ter bezlerinin yoğun olarak bulunduğu meme altları ve araları, koltuk altları, kasık bölgesi, genital bölge, kalça ve anüs çevresinde görülen, tekrarlayan, ağrılı, kötü kokulu ve akıntılı sivilce ve çıban benzeri şişlikler ile ortaya çıkan, tedavi edilmediği taktirde yaşam kalitesini çok ciddi şekilde etkileyen […]

Hidradenitis süpürativa nasıl tedavi edilir?

Hidradenitis süpürativa nasıl tedavi edilir? Hidradenitis süppürativada birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Tedavi şikayetlerin, enfeksiyon ve lezyonların yaygınlığına göre yapılır. Bu amaçla topikal ve sistemik antibiyotikler, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, lazer tedavisi ve ciddi durumlarda cerrahi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Tedavi sırasında nelere dikkat edilmelidir? Hastalığın kontrol altına alınmasında yaşam tarzının düzenlenmesi önemlidir. Bunlar; • İlgili bölgelerin […]