Hidradenitis süpürativa (HS) Forum

Hidradenitis süpürativa (HS) Forum

Hidradenitis suppurativa (HS) Forum, ciltte apselere ve yara izine niçin olan ağrılı, uzun soluklu bir cilt rahatsızlığıdır.

Hidradenitis suppurativa Forum’nın kati sebebi bilinmemektedir, sadece ter bezlerinin bulunmuş olduğu saç köklerinin yakınında, çoğu zaman kasık, popo, göğüsler ve koltuk altı çevresinde meydana gelir.

Bilinmeyen nedenlerden dolayı, erkeklerden daha fazlaca hanım bu duruma haizdir. 100 kişiden 1’ini etkilediği düşünülmektedir.

Forum Emareler

Hidradenitis süpürativa (HS) Forum‘nın semptomları hafifçe ila şiddetli içinde değişmiş olur.

Deride irin sızdıran çıban benzeri topaklar, siyah nokta, kist, yara izi ve kanal karışımına niçin olur.
Siyah bir kişinin koltukaltı derisinde bir takım büyük çıban benzeri topaklar
Hidradenitis suppurativa, cilt yüzeyinde etli topakların büyümesine niçin olabilir.

İrin sızdıran büyük, ağrılı görünümlü bir lezyon

İrin sızdıran büyük, ağrılı görünümlü bir lezyonu olan beyaz bir kişinin koltukaltının yakından görünümü
Kimi zaman derinin altında dar kanallar (sinüs yolları) oluşur, bunlar yüzeyde patlayabilir ve irin sızdırabilir.

Hidradenitis Durum, tek bir yerde

Durum, tek bir yerde gelişen sert, bezelye büyüklüğünde bir yumru ile başlama eğilimindedir. Bu, birkaç saat yada gün sonrasında ya kaybolur yada yırtılır ve irin sızar.

Yeni topaklar sonrasında çoğu zaman yakındaki bir alanda gelişecektir. Bunlar ilaçla kontrol altına alınmazsa daha büyük topaklar gelişebilir ve yayılabilir. Sinüs yolları adı verilen dar kanallar da derinin altında doğar ve yüzeyde patlayarak irin sızdırır.

Hidradenitis süpürativa (HS) Forum fazlaca acı verici olabilir. Aşağıdaki alanlarda ciltte topaklar gelişir:

kasık ve cinsel organ çevresinde
koltuk altlarında
altta ve anüs çevresinde
göğüslerin altında

Apseler ek olarak ense, bel bandı ve iç uyluklara da yayılabilir. Etkilendiği malum öteki izole alanlar içinde bacakların önü yada arkası, yanlar, arka alan ve yüz bulunur.

Bazı yumrular bakterilerle enfekte olabilir

Bazı yumrular bakterilerle enfekte olabilir ve antibiyotiklerle tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan ikincil bir enfeksiyona niçin olabilir.

Hidradenitis süpürativa (HS) Forum’lı birçok insan, ciltte küçük bir delik yada “tünel” olan pilonidal sinüs geliştirir.
Hidradenitis süpürativa (HS) Forum’ya ne sebep olur?

Hidradenitis süpürativa (HS) Forum’nın kati sebebi bilinmemektedir, sadece topaklar tıkanmış saç köklerinin bir sonucu olarak gelişir.

Hidradenitis Sigara içmek ve aşırı kiloluluk

Sigara içmek ve aşırı kiloluluk, hidradenitis suppurativa ile güçlü bir şekilde ilişkilidir ve obezseniz ve/yada sigara içiyorsanız, semptomlarınızı daha da kötüleştirecektir.

Hidradenitis süpürativa (HS) Forum bir çok süre buluğluk döneminde adım atar, sadece her yaşta ortaya çıkabilir. Ergenlikten ilkin ve menopozdan sonrasında daha azca yaygındır, bu da sex hormonlarının rol oynadığını düşündürebilir. Bu durumdaki birçok insanda ek olarak sivilce ve aşırı saç büyümesi (hirsutizm) vardır.

Ender durumlarda, hidradenitis süpürativa

Ender durumlarda, hidradenitis süpürativa, bilhassa kasık bölgesi ve anüsün yakınındaki deri çevresinde gelişirse, Crohn hastalığı ile bağlantılı olabilir. Crohn hastalığı, sindirim sistemi zarının iltihaplanmasına niçin olan uzun soluklu bir durumdur.

Hidradenitis süpürativa (HS) Forum, 3 vakadan 1’inde ailelerde bulunur. Bulaşıcı değildir ve fena hijyenle bağlantılı değildir.

Hidradenitis (HS) Forum teşhisi

Hidradenitis süpürativa (HS) Foruma’nın teşhisine destek olacak kati bir kontrol yoktur.

Bir doktor cildin etkilenen bölgelerini inceler ve enfekte olmuş bir bölgeden bir çubuk alabilir. Bu konum çoğu zaman cilt enfeksiyonlarına niçin olan bakterilerin varlığı ile ilişkili olmadığı için tanı koymada destek olabilir.

Hidradenitis süpürativa (HS) Forum akne yada batık tüylerle karıştırılabilir.

(HS) Forum’nın tedavisi

Hidradenitis süpürativa (HS) Forum, çoğu zaman yönetilmesi zorluk derecesi yüksek, yaşam boyu devam eden, tekrarlayan bir durumdur.

Kötüleşmesini önlemek için durumu erken aşamalarında tanımak ve teşhis etmek önemlidir.

Erken evrelerde ilaçla kontrol altına alınabilir. Şiddetli yada inatçı vakalarda cerrahi gerekebilir.

Hidradenitis Antibiyotikler

Bilhassa ağrılı, iltihaplı ve irin sızdıran topaklarınız var ise, enfeksiyonunuz olabileceğinden size 1 yada 2 haftalık antibiyotik tedavisi verilebilir. Sadece hidradenitis suppurativa’da ikincil bir bakteriyel enfeksiyon o denli yaygın değildir, bu yüzden etkilenen bölgeden bir sürüntü alınmalıdır.

Bakteriyel enfeksiyon yoksa

Bakteriyel enfeksiyon yoksa, iltihabı önlemek için düşük dozda antibiyotik kullanılabilir. Bu daha uzun antibiyotik kürü, gelişen topakların sayısını azaltmak için minimum 3 ay sürecektir.

Hidradenitis Size krem ​​(topikal) yada tablet

Size krem ​​(topikal) yada tablet, kapsül yada sıvı olarak antibiyotik verilebilir. Antibiyotik türleri eritromisin, lymesiklin, doksisiklin ve tetrasiklin içerebilir.

Şiddetli hidradenitis suppurativa vakalarında, klindamisin ve rifampisin kombinasyonu etken olabilir, yalnız bu antibiyotikler bir çok süre pratisyen hekimler yerine dermatologlar tarafınca reçete edilir.
Antiseptikler

Hidradenitis Etkilenen bölgelere günlük olarak

Etkilenen bölgelere günlük olarak uygulanan %4 klorheksidin benzer şekilde antiseptik yıkamalar çoğu zaman öteki tedavilerin yanında reçete edilir.
Retinoidler

İzotretinoin ve asitretin benzer şekilde retinoidler, A vitamini bazlı ilaçlardır. Hidradenitis suppurativa tedavisinde olmasıyla beraber etken değildirler.

Hidradenitis süpürativa (HS) Forum

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Folikülit Nedir?

Kıl Kökü İltihabı Folikülit Nedir? Folikülit Nedir?, saç foliküllerinin iltihaplandığı yaygın bir cilt hastalığıdır. Çoğu zaman bakteriyel yada fungal bir enfeksiyondan doğar. İlk başta, saç köklerinin etrafındaki minik kırmızı yumrular yada beyaz başlı sivilceler benzer biçimde görünebilir-her saçın büyümüş olduğu minik cepler. Enfeksiyon yayılabilir ve iyileşmeyen, kabuklu yaralara dönüşebilir. Bu durum yaşamı tehdit edici değildir […]

Kıl Kökü İltihabı Tedavisi

Kıl Kökü İltihabı Tedavisi Kıl Kökü İltihabı Tedavisi, Folikülit hastalığı tedavisi, kıl köklerinde iltihaplanma, hs hastalığı tedavisi, köpek memesi hastalığı, kıl kökü organik tedavisi KIL KÖKÜ İLTİHABI-FOLİKÜLİT Kalıcı Diye Üzülmeyin… Tedavisi Var Kıl kökü iltihaplanması tedavi edilecek hastalıklar kategorisinde yer almıştır. Kıl kökü iltihabının ilerlememesi için ortaya çıkmış olduğu bölge kaşınmamalıdır. Kıl kökü iltihabı hastalığı […]