HS Hastalığı Belirtileri

HS Hastalığı Belirtileri

HS Belirtiler, apokrin bezleri olarak bilinen ter bezlerini etkileyen kronik, enflamatuar bir hastalıktır. HS’li çoğu kişide, koltuk altı, kasık, vulva veya anal bölgede tekrarlayan lezyonlar gelişir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, durum göğüslerin, kafa derisinin veya diğer alanların ter bezlerini içerebilir. Kanıtlar, dişilerin daha çok koltuk altı veya vulvar bölgede etkilendiğini, erkeklerin ise öncelikle anal bölge çevresinde tutulduğunu göstermektedir.

Ergenlik ve Yetişkinlik Dönemi

Başlangıç ​​yaşı değişebilse de, semptomlar genellikle ergenlik veya erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkar. Hastalık, periyodik iyileşme ve semptomların kötüleşmesi ile uzun yıllar sürmektedir. Kadınlarda adet görme, kilo alma, stres, hormonal değişiklikler, ısı ve terleme gibi pek çok şey bu hastalığın alevlenmesini tetikleyebilir. Bazı durumlarda, kaşıntı veya rahatsızlık gibi erken belirtiler, durumun karakteristik belirtilerinden önce gelebilir.

HANGİ AŞAMADASINIZ?

HS’nin 3 klinik aşaması vardır. Her aşama en iyi şekilde farklı terapilerle tedavi edilir. İdeal olarak tedavi, 3. aşamaya ilerlemeyi mümkün olduğu kadar uzun süre durduracaktır. Bununla birlikte, HS’nin tedavisi yoktur ve hastalık sonunda seyrini takip edecektir. Bu aşamalar aşağıdaki gibidir:

Hurley aşama 1: Bazı durumlarda, kaşıntı veya rahatsızlık gibi erken belirtiler, durumun karakteristik belirtilerinden önce gelebilir.

Hurley evre 2: Kanal oluşumu ve yara izi oluşumu ile tekrarlayan apseler oluşur. Tek veya çok sayıda geniş olarak ayrılmış lezyonlar olabilir.

Hurley evre 3: Tüm alanda yaygın veya neredeyse dağınık tutulum veya çok sayıda birbirine bağlı yol ve apseler gözlenir.

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

Kıl foliküllerinin tıkanması (tıkanması) ve foliküler rüptür, hassas veya ağrılı, kırmızımsı nodüllerin ve irin içeren enfeksiyon boşluklarının (apseler) gelişmesine yol açar. Apseler, genellikle hoş olmayan bir kokuya sahip olan berrak bir sıvı (seropurulent) ile karışmış olabilen irin boşalmasına neden olarak deride kendiliğinden yırtılabilir. İyileşme ile yara dokusu formları ve ilk nodüllere komşu yeni lezyonlar gelişebilir. Bazı ciddi vakalarda, derin apseler, onları vücudun yüzeyine bağlayan deri dokularının derinliklerindeki anormal kanallar yoluyla akabilir (sinüs yolu oluşumu). Tekrarlanan iyileşme ve nüksler, etkilenen dokularda kalın, kord benzeri bantlar olarak görünebilen ilerleyici skarlaşmaya neden olur. Aşırı şiddetli vakalarda, durum kapsamlı ve potansiyel olarak devre dışı bırakabilir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Kıl Kökü İltihabı Tedavisi

Kıl Kökü İltihabı Tedavisi Kıl Kökü İltihabı Tedavisi, Folikülit hastalığı tedavisi, kıl köklerinde iltihaplanma, hs hastalığı tedavisi, köpek memesi hastalığı, kıl kökü doğal tedavisi KIL KÖKÜ İLTİHABI-FOLİKÜLİT Kalıcı Diye Üzülmeyin… Tedavisi Var Kıl kökü iltihaplanması tedavi edilecek hastalıklar kategorisinde yer almaktadır. Kıl kökü iltihabının ilerlememesi için ortaya çıktığı bölge kaşınmamalıdır. Kıl kökü iltihabı hastalığı eğer […]

Baş Belası Hastalık; HİDRADENİTİS SUPPURATİVA

Baş Belası Hastalık; HİDRADENİTİS SUPPURATİVA Yaklaşık bir buçuk asırdır bilinen iltihabi bir hastalıktır. Deri hastalıkları içinde en muzdarip edici, hastaların en çok rahatsız olduğu kronik bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastaların olduğu kadar çok uzun yıllar boyunca bu hastalık hekimlerinde korkulu rüyası olarak karşımıza çıkmıştır. Bu hastalık ilk olarak vücuttaki ter bezlerinin enfeksiyonu olarak tanımlanmıştır. Koltuk altında, anal bölgede, […]