HS Hastalığından Kurtulanlar

HS Hastalığından Kurtulanlar

HS Hastalığından Kurtulanlar (hs), ciltte iltihap ve yara izlerine yol açan ağrılı, uzun soluklu bir cilt rahatsızlığıdır.

HS Hastalığından ‘nın kati sebebi bilinmemektedir, sadece ter bezlerinin bulunmuş olduğu kıl foliküllerinin yakınında, normalde kasık, popo, göğüsler ve koltuk altlarında meydana gelir.

Bilinmeyen nedenlerden dolayı, hanımefendiler erkeklerden daha büyük bir duruma haizdir. Ortalama 100 kişiden 1’ini etkilediği düşünülmektedir.
Emare ve bulgular

HS Hastalığından’nın semptomları hafiften aşırıya kadar çeşitlilik gösterir. HS Hastalığından Kurtulanlar

Gözeneklerde ve ciltte irin sızdıran çıban benzeri topaklar, siyah noktalar, kistler, yara izleri ve kanallara niçin olur.
Siyah bir adam yada kadının koltuk altı gözeneklerinde ve derisinde çıban benzeri büyük yumrular
Hidradenitis suppurativa, cilt yüzeyinde etli topakların efsunmesine niçin olabilir.

Beyaz bir kişinin koltukaltında, irin sızdıran büyük, ağrıyan, araştıran bir lezyonun yakın çekimi
Ara sıra derinin altında dar kanallar (sinüs yolları) oluşur, bunlar zemine kaçabilir ve irin sızdırabilir.

Durum, her şeyden ilkin, tek bir yerde gelişen bir şirket bezelye efsunklüğünde bir yumru eğilimi gösterir. Bu, birkaç saat yada gün sonrasında ya kaybolur yada yırtılır ve irin sızar.

Yeni topaklar sonrasında yakındaki bir alanda tertipli olarak artacaktır. Bunlar ilaçla kontrol altına alınmazsa, daha büyük topaklar ek olarak artabilir ve açılabilir. Sinüs yolları olarak adlandırılan dar kanallar ek olarak yüzeyde uzaklaşan ve irin sızdıran gözeneklerin ve cildin altında şekillenir.

Hidradenitis suppurativa oldukça acı verici olabilir. Topaklar, aşağıdaki bölgelerdeki gözeneklerde ve ciltte genişler:

kasık ve eşeysel organ çevresinde
koltuk altlarında
en altta ve anüs süresince
göğüslerin altında

Apseler ek olarak ense, bel bandı ve iç uyluklara da yayılabilir. Etkilendiği tespit edilen diğeri izole alanlar, bacakların önü yada arkası, yanlar, geri dönen çsafha ve yüzdür.

Bazı topaklar ek olarak bakterilerle iltihaplanarak ikincil bir kontaminasyona niçin olarak antibiyotiklerle tedavi edilmek isteyebilir.

Hidradenitis suppurativa’lı birçok insan, ciltte ufak bir oyuk yada “tünel” olan pilonidal sinüsü de arttırır.

HS Hastalığından Kurtulanlar

HS Hastalığından Kurtulanlar ne sebep olur? HS Hastalığından Kurtulanlar

Hidradenitis suppurativa’nın kati sebebi bilinmemektedir, bir tek tıkanmış saç kökleri sebebiyle topaklar genişler.

Sigara ve aşırı kiloluluğun her biri hidradenitis suppurativa ile kuvvetli bir halde ilişkilidir ve fazla kiloluysanız ve/yada sigara içiyorsanız, belirti ve semptomlarınızı daha da kötpaytirecektir.

Hidradenitis suppurativa çoğu zaman buluğluk döneminde adım atar, sadece her yaşta ortaya çıkabilir. Ergenlikten ilkin ve menopozdan sonrasında oldukça daha azca yaygındır, bu da eşeysel ilişki hormonlarının bir unsur oynadığını onaylayabilir. Bu durumdaki birçok insan ek olarak sivilcelere ve aşırı kıl patlamasına (hirsutizm) haizdir.

Ender durumlarda, hidradenitis suppurativa, bilhassa kasık bölgesi ve anüse yakın cilt çevresinde gelişirse, crohn hastalığına bağlı olabilir. Crohn hastalığı, sindirim sistemi astarının enfekte olması için büyümesine niçin olan uzun soluklu bir durumdur.

Hidradenitis suppurativa, averaj 3 vakada 1 ailede görülür. Artık bulaşıcı değildir ve negatif hijyenle ilgili değildir.

Hidradenitis süpürativa teşhisi

Hidradenitis süpürativa teşhisine destek olacak kati bir kontrol yoktur.

Bir hekim, cildin etkilenen bölgelerini inceleyecek ve enfekte olmuş bir bölgeden bir sürüntü alacaktır. Bu, tanı koymada destek olacaktır, zira durum her zaman tipik olarak cilt enfeksiyonlarını amaçlayan bakterilerin varlığı ile ilgili değildir.

Hidradenitis suppurativa sivilceler yada batık tüyler için uygun olmayabilir.
Hidradenitis suppurativa’nın tedavisi

Hidradenitis suppurativa, tertipli olarak manipüle edilmesi zorluk derecesi yüksek, yaşam boyu devam eden, alışılmış bir durumdur.

Durumu daha da kötüleşmekten kurtarmak için durumu erken aşamalarında algılamak ve teşhis etmek oldukça önemlidir.

Erken seviyelerde, umar ile yönetilebilir. Yoğun yada devam eden vakalarda cerrahi işlem gerekebilir.
Antibiyotikler

çoğunlukla ağrılı, iltihaplı ve irinli olabilen topaklarınız olduğunda, enfeksiyon kapmış olabileceğiniz için size 1 yada 2 haftalık antibiyotik reçetesi verilir. Sadece hidradenitis suppurativa’da ikincil bir bakteriyel enfeksiyon devamlı o denli yaygın değildir, bundan dolayı etkilenen bölgeden bir sürüntü alınmalıdır.

Bakteriyel enfeksiyon yoksa, iltihaplanmayı önlemek için düşük dozda antibiyotik kullanılabilir. Bu daha uzun antibiyotik yolu, gelişen topakların çeşitliliğini azaltmak için minimum üç ay sürecektir.

Size krem ​​(topikal) yada tablet, kapsül yada sıvı olarak antibiyotik verilecektir. Antibiyotik türleri eritromisin, lymesiklin, doksisiklin ve tetrasiklin içerebilir.

Aşırı hidradenitis suppurativa vakalarında, bir klindamisin ve rifampisin toplamı etkili olabilir. HS HASTALIĞI KURTULANLAR YORUMLAR VE FORUM GİRİŞİ

Benzer Yazılar ..

Sigara ve Ter bezi Hastalığı

Sigara ve Ter bezi Hastalığı Meydana getirilen çeşitli araştırmalar sonucu sigara tüketiminin ter bezi Köpek memesi hastalığını tetiklediği görülmektedir. Ter bezi hastalığı, patlıcangiller ailesindeki bitkilerin tüketimi ile ağırlaşabilmektedir. Sigara ile ter bezi hastalığının bağlantısının, tütünün patlıcangiller ailesine mensup olmasından kaynaklanıyor olabileceği düşünülmektedir. Meydana getirilen deneylerde ter bezi hastalığına haiz olup sigarayı bırakan bireylerin, hastalıklarında gerileme […]

HS BULAŞICIMI TEDAVİSİ NEDİR?

HS BULAŞICIMI TEDAVİSİ NEDİR? HS BİTKİSEL TEDAVİSİ, TEDAVİSİ NEDİR? HS DEN KURTULANLAR, HS KURTULDUM, HS ÇARESİ Hidradenitis suppurativa HS, Tedavisi Nedir? genel anlamda koltuk altları ve kasık çevresindeki inflamasyonlu bölgelerle nitelenen kronik bir deri köpek memesi hastalığıdır. Bu inflamasyon bölgelerinde bir çok süre ağrılı lezyonlar, nodüller ve çıbanlar çıkmaktadır. Bunlar genel anlamda bazı ter bezlerinin […]