Hidradenitis Süpürativa Ve Hayat Kalitesi

Hidradenitis Süpürativa Ve Yaşam Kalitesi

Toplumda Köpek Memesi hastalığı olarak malum Hidradenitis Süpürativa(HS) hastalığı nedir?

Toplumda köpek memesi hastalığı olarak da malum hidradenitis süpürativa, vücutta bilhassa kıvrım bölgelerinde yerleşim gösteren.

Alevlenmeler yaparak şiddetli sivilce, çıban ve içinden iltihaplı akıntıların geldiği, zaman içinde bu sivilce ve çıbanların kronik hale gelmiş olarak o bölgede yıkıma niçin olarak doku yapısını değiştirdiği, ciddi ağrıya, fena kokuya sebep olan bir hastalıktır.

 Vücudun hangi bölgelerinde çoğunlukla görülmektedir?

Hidradenitis Süpürativa Bilhassa koltukaltı, kasıklar, kalça, göğüs arası ve göğüs altında ve içinde daha sık olmak suretiyle, ağrılı, akıntılı, derin yerleşimli şişlikler, doku hasarı ve fena iyileşmeye bağlı olarak şiddetli yara izleri,akıntılı fistüller, sırtta, yüzde şiddetli sivilceler de olabilir.

En oldukca hangi yaş aralığında görülür? Cinsiyete nazaran dağılımı nasıldır? Ne sıklıkta görülür?

Çoğunlukla genç erişkinlerde görülmekle beraber, daha ileri yaşta da ortaya çıkabilir. Hanımlarda daha sık görülür. Toplumun % 4’ünü etkileyebilen bir hastalıktır. Erişkinlik dönemine girmeyle beraber başlangıç tipiktir.

Hidradenitis Süpürativa(HS) hastaların toplumsal yaşamını iyi mi etkisinde bırakır?

Hidradenitis Süpürativa Hastaları toplumsal yaşantıdan uzaklaştırır. Bilhassa çıbanların ilk çıkma döneminde oldukca şiddetli ağrılar, halsizlik, ateş görülebilir.

Akıntının başlamasıyla beraber şahıs devamlı kendini kirli hisseder, giysileri, nevresimleri devamlı kirlenmektedir.Kokuyla beraber yalnız kalmaya eğilimli hale gelir ve oldukca ciddi depresyon da gelişebilmektedir bu hastalarda. Cinsel yaşamı, toplumsal yaşamı negatif olarak oldukca etkilenir.

Hastalığın cemiyet ve doktorlar tarafında bilinirliğini iyi mi değerlendiriyorsunuz?

– Hastaların tanı alması averaj 7 yıl sürer. Toplumda çıban olarak değerlendirilir, hastalar doktora gitmeye çekinebilmektedir. Dermatoloji uzmanları ve mevzuya hakim cerrahlar yada aile hekimleri değerlendirmediği sürece hastalık, yanlış tanı alabilmektedir. Kıl kökü iltihabı, enfeksiyon sanılabilmektedir.

Süpürativa(HS) tanısı iyi mi konulmaktadır? Tanıda gecikmeler olabilir mi? Tanıdaki gecikmelerin hastalığın gidişatına tesirleri nedir?

Hidradenitis Süpürativa Tanı, tetkike gerek kalmadan, klinik olarak muayene sonucunda konur. Hastaların tanı alması averaj 7 yıl sürer.

Mevzuda uzman olmayan bir hekime başvurulduğunda enfeksiyon sanılarak gereksiz antibiyotik tedavileri ve cerrahi işlemler yapılabilir. Hasta iyileşmediği şeklinde, hastalığı ilerler, kalıcı deri bozuklukları ve fistüller gelişir.

(HS) hastaları yada bu hastalığı olmasından kuşku edenler hangi doktora gitmelidir?

-Kesinlikle bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına başvurmalıdır. Mevzuya hakim olan plastik cerrah yada genel cerrah da hastaya derhal operasyon karraı vermeden deri ve zührevi hastalıklar uzmanının görüşünü alır.

Plastik cerrahi yada genel cerrahiyle hastaların durumu değerlendirilerek uygun tedavi başlanır, uygun hastalar cerrahi tedaviye yönlendirilir, uygun hastalar ilaç tedavileri alır.

(HS) hastalarının yaşamı doğru tanı ve tedavi ile iyi mi değişmektedir?

Hayatları tamamen değişmiş olur. Günlük hayatta ciddi aksaklıklara yol açan yaraları iyileşir, akıntıları geçer, koku problemi olmaz, şahıs kendine itimatını yeniden kazanır, toplumsal hayata geri döner.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Hidradenitis Süpürativa

Benzer Yazılar ..

Hidradenitis Suppurativa Gerçekleri

Hidradenitis Suppurativa Gerçekleri Hidradenitis süpürativa, saç köklerini ve ter bezlerini tutan kronik iltihaplı bir deri hastalığıdır. Akne inversa olarak da malum bu durum çoğu zaman ciltte sivilce benzeri yumruların ortaya çıkmasıyla adım atar. Tedavi edilmezse, bu yumrular kötüleşebilir, cildin derinliklerinde büyüyebilir ve ağrılı sert topaklar yada irin (çıban) ceplerine dönüşebilir. Cepler çoğu zaman kırılır. İyileştikten […]

Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı)

Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı) Hidradenitis süppürativa; HS apokrin ter bezlerinin sık tekrarlayan iltihabi hastalığıdır. Halk içinde köpek memesi hastalığı olarakta tanımlanmaktadır. Derimizde ekrin, apokrin ve sebaseöz bez adında olan üç ayrı tip salgı bez vardır. Apokrin ter bezleri ter bezi olarak isimlendirilmekle beraber aslolan görevleri vücut ısı düzenlenmesi değildir. Kişiye özgü kokunun oluşmasını sağlarlar. […]