Köpek Memesi Hastalığı Bulguları

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI SEMPTOMLARI

Köpek memesi hastalığı olarak malum hidradenitis suppurativa kıl ve ter bezlerinin yoğun olarak bulunmuş olduğu meme altları ve araları, koltuk altları, kasık bölgesi, genital bölge, kalça ve anüs çevresinde görülen, tekrarlayan, ağrılı, fena kokulu ve akıntılı sivilce ve çıban benzeri şişlikler ile ortaya çıkan, tedavi edilmediği taktirde yaşam standardını oldukça ciddi şekilde etkileyen ve etkilenen bölgede hareket kısıtlıklarına neden olabilen yangısal bir hastalıktır.  Başlangıçta, kolay bir sivilce yada bir çıban şeklinde ortaya çıkmış olduğu ve bu bulgular çeşitli tedaviler ile gerileyebildiği için hastaların tanısı gecikmektedir. Çalışmalarda bu hastaların köpek memesi hastalığı tanısını almalarının 7 yıla kadar gecikebileceği gösterilmiştir. Son 6 ayda koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında iki yada daha çok kez şişlik çıkan hastalar kesinlikle bir dermatoloji uzmanına gitmelidir.

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Köpek memesi hastalığı toplumda her 100 kişiden birinde görülüyor. Hanımlarda görülme oranı erkeklere nazaran 2 ile 5 kat daha fazladır.  Birinci aşama akrabalarında köpek memesi hastalığı olan üç kişinin birinde köpek memesi hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Genetik yatkınlık haricinde aşırı kilo, sürtünme, terleme, sigara tüketimi ve mikroplar benzer biçimde çeşitli nedenlerle kıl bezindeki birim tıkanarak, bağışıklık sisteminin de dahil olduğu yangısal bir tepki başlamaktadır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Erken tanı alan hastalarda tam tedavi sağlanabilmektedir. Süreç uzadıkça etkilenen bölgede kalıcı hasarlar ortaya çıkmaktadır. Erken tanı ve tedaviye erken başlanması son aşama önemlidir. Hastalarımıza; ideal kilolarını korumalarını, sigarayı bırakmalarını, etkilenen bölgelerdeki kılların lazer benzer biçimde uygulamalar ile kalıcı olarak yok edilmesini, terlemenin denetim altına alınmasını, dar, sıkan ve sürtünmeye yol açan, terleten giysiler giyilmemelerini öneriyoruz. Tedavide bu koruyucu önlemler haricinde çeşitli antibiyotikler, antinflamatuvarlar, A vitamini türevi ilaçlar ve immun sistemi düzenleyen yeni nesil ilaçlardan faydalanıyoruz. Köpek memesi hastalığı, bu koruyucu önlemler ve tıbbı tedaviler ile beraber denetim altına alınabilir bir hastalıktır.

HASTALIKTA BESLENME ÖNEMLİ MİDİR? HASTALAR NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Bu hastalarda kilo kontrolü son aşama önemlidir. İnsülin salınımını hızlıca artırarak insülin direncine yol açabilecek olan pizza, hamburger, hamur harcı işleri, tatlılar benzer biçimde yiyecekleri tüketmelerini önermiyoruz. Batı tipi beslenmeden uzak durmalarını, Akdeniz mutfağına uygun beslenmelerini tavsiye ediyoruz. Bu hastaların  kesinlikle sigarayı bırakmalarını istiyoruz. Yaşam kalitesinde oldukça ciddi bozukluklara yol açmış olduğu için bu hastalarda dönem dönem psikiyatrik destek de gerekmektedir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Kıl Kökü İltihabı Tedavisi

Kıl Kökü İltihabı Tedavisi Kıl Kökü İltihabı Tedavisi, Folikülit hastalığı tedavisi, kıl köklerinde iltihaplanma, hs hastalığı tedavisi, köpek memesi hastalığı, kıl kökü organik tedavisi KIL KÖKÜ İLTİHABI-FOLİKÜLİT Kalıcı Diye Üzülmeyin… Tedavisi Var Kıl kökü iltihaplanması tedavi edilecek hastalıklar kategorisinde yer almıştır. Kıl kökü iltihabının ilerlememesi için ortaya çıkmış olduğu bölge kaşınmamalıdır. Kıl kökü iltihabı hastalığı […]

Asırlık Hastalık HİDRADENİTİS SUPPURATİVA

Bir Asırlık Hastalık: HİDRADENİTİS SUPPURATİVA Ortalama bir buçuk asırdır malum iltihabi bir hastalıktır. Deri hastalıkları içinde en muzdarip edici, hastaların en oldukca rahatsız olduğu kronik bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastaların olmasıyla birlikte oldukca uzun seneler süresince bu hastalık hekimlerinde korkulu rüyası olarak karşımıza çıkmıştır. Bu hastalık ilk olarak vücuttaki ter bezlerinin enfeksiyonu olarak tanımlanmıştır. Koltuk altında, anal bölgede, […]