Köpek Memesi Hastalığı HS

Köpek Memesi Hastalığı HS TedVİSİ

Köpek Memesi Hastalığı HS, ciltte apselere ve yara izine niçin olan ağrılı, uzun soluklu bir cilt rahatsızlığıdır.

Köpek memesi hastalığı’nın kati sebebi bilinmemektedir, sadece ter bezlerinin bulunmuş olduğu saç köklerinin yakınında, çoğu zaman kasık, popo, göğüsler ve koltuk altı çevresinde meydana gelir.

Bilinmeyen nedenlerden dolayı, erkeklerden daha oldukça hanım bu duruma haizdir. 100 kişiden 1’ini etkilediği düşünülmektedir.

Köpek memesi hastalığı’nın Emareler

Köpek memesi hastalığı’nın semptomları hafifçe ila şiddetli içinde değişmiş olur.

Deride irin sızdıran çıban benzeri topaklar, siyah nokta, kist, yara izi ve kanal karışımına niçin olur.
Siyah bir kişinin koltukaltı derisinde bir takım büyük çıban benzeri topaklar
Hidradenitis suppurativa, cilt yüzeyinde etli topakların büyümesine niçin olabilir.

Köpek memesi hastalığı oluşumu:

İrin sızdıran büyük, ağrılı görünümlü bir lezyonu olan beyaz bir kişinin koltukaltının yakından görünümü
Kimi zaman derinin altında dar kanallar (sinüs yolları) oluşur, bunlar yüzeyde patlayabilir ve irin sızdırabilir.

Durum, tek bir yerde gelişen sert, bezelye büyüklüğünde bir yumru ile başlama eğilimindedir. Bu, birkaç saat yada gün sonrasında ya kaybolur yada yırtılır ve irin sızar.

Yeni topaklar sonrasında çoğu zaman yakındaki bir alanda gelişecektir. Bunlar ilaçla kontrol altına alınmazsa daha büyük topaklar gelişebilir ve yayılabilir. Sinüs yolları adı verilen dar kanallar da derinin altında doğar ve yüzeyde patlayarak irin sızdırır.

Köpek memesi hastalığı fazlaca acı verici olabilir. Aşağıdaki alanlarda ciltte topaklar gelişir:

kasık ve cinsel organ çevresinde
koltuk altlarında
altta ve anüs çevresinde
göğüslerin altında

Apseler ek olarak ense, bel bandı ve iç uyluklara da yayılabilir. Etkilendiği malum öteki izole alanlar içinde bacakların önü yada arkası, yanlar, arka alan ve yüz bulunur.

Bazı yumrular bakterilerle enfekte olabilir ve antibiyotiklerle tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan ikincil bir enfeksiyona niçin olabilir.

Köpek memesi hastalığı’lı birçok insan, ciltte küçük bir delik yada “tünel” olan pilonidal sinüs geliştirir.
Hidradenitis suppurativa’ya ne sebep olur?

Köpek memesi hastalığı‘nın kati sebebi bilinmemektedir, sadece topaklar tıkanmış saç köklerinin bir sonucu olarak gelişir.

Sigara içmek ve aşırı kiloluluk, hidradenitis suppurativa ile güçlü bir halde ilişkilidir ve obezseniz ve/yada sigara içiyorsanız, semptomlarınızı daha da kötüleştirecektir.

Köpek memesi hastalığı bir çok vakit buluğluk döneminde adım atar, sadece her yaşta ortaya çıkabilir. Ergenlikten ilkin ve menopozdan sonrasında daha azca yaygındır, bu da sex hormonlarının rol oynadığını düşündürebilir. Bu durumdaki birçok insanda ek olarak sivilce ve aşırı saç büyümesi (hirsutizm) vardır.

Ender durumlarda, hidradenitis süpürativa, bilhassa kasık bölgesi ve anüsün yakınındaki deri çevresinde gelişirse, Crohn hastalığı ile bağlantılı olabilir. Crohn hastalığı, sindirim sistemi zarının iltihaplanmasına niçin olan uzun soluklu bir durumdur.

Köpek memesi hastalığı, 3 vakadan 1’inde ailelerde bulunur. Bulaşıcı değildir ve fena hijyenle bağlantılı değildir.

Köpek memesi hastalığı teşhisi

Köpek memesi hastalığı’nın teşhisine destek olacak kati bir kontrol yoktur.

Bir doktor cildin etkilenen bölgelerini inceler ve enfekte olmuş bir bölgeden bir çubuk alabilir. Bu konum çoğu zaman cilt enfeksiyonlarına niçin olan bakterilerin varlığı ile ilişkili olmadığı için tanı koymada destek olabilir.

Hidradenitis suppurativa akne yada batık tüylerle karıştırılabilir.

Köpek memesi hastalığı’nın tedavisi

Köpek memesi hastalığı, çoğu zaman yönetilmesi zorluk derecesi yüksek, yaşam boyu devam eden, tekrarlayan bir durumdur.

Kötüleşmesini önlemek için durumu erken aşamalarında tanımak ve teşhis etmek önemlidir.

Erken evrelerde ilaçla kontrol altına alınabilir. Şiddetli yada inatçı vakalarda cerrahi gerekebilir.

Antibiyotikler Köpek memesi hastalığı

Bilhassa ağrılı, iltihaplı ve irin sızdıran topaklarınız var ise, enfeksiyonunuz olabileceğinden size 1 yada 2 haftalık antibiyotik tedavisi verilebilir. Sadece hidradenitis suppurativa’da ikincil bir bakteriyel enfeksiyon o denli yaygın değildir, bundan dolayı etkilenen bölgeden bir sürüntü alınmalıdır.

Bakteriyel enfeksiyon yoksa, iltihabı önlemek için düşük dozda antibiyotik kullanılabilir. Bu daha uzun antibiyotik kürü, gelişen topakların sayısını azaltmak için minimum 3 ay sürecektir.

Size krem ​​(topikal) yada tablet, kapsül yada sıvı olarak antibiyotik verilebilir. Antibiyotik türleri eritromisin, lymesiklin, doksisiklin ve tetrasiklin içerebilir.

Şiddetli hidradenitis suppurativa vakalarında, klindamisin ve rifampisin kombinasyonu etken olabilir, bir tek bu antibiyotikler bir çok vakit pratisyen hekimler yerine dermatologlar tarafınca reçete edilir.
Antiseptikler

Etkilenen bölgelere günlük olarak uygulanan %4 klorheksidin benzer halde antiseptik yıkamalar çoğu zaman öteki tedavilerin yanında reçete edilir.
Retinoidler

İzotretinoin ve asitretin benzer halde retinoidler, A vitamini bazlı ilaçlardır. Köpek memesi hastalığı tedavisinde olmasıyla beraber etken değildirler.

 


HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

HS hastalığı nedir?

HS hastalığı nedir?   Köpek Memesi Hidradenitis süppürativa Halk içinde Köpek Memesi olarak malum hidrozadenit, koltuk altındaki Apokrin ter bezlerinin stafilokok bakterilerinin cerahat la sonuçlanan bir enfeksiyonudur. Deri altı dokusunda ağrılı sertliklere Nodozite denir. Bu bölgelerde deri kızarıktır. Nodoziteler bir süre sonrasında cerahatla dolarlar. Oluşan bu cerahat vücut tarafınca püstül biçiminde dışarı atılabileceği şeklinde, atılmadan vücut tarafınca […]

Mikrobik Deri Hastalıkları

Mikrobik Deri Hastalıkları Yılancık Yılancık hastalığı, çoğu zaman ”Streptokok” adında olan bakterilerin, daha azca olarak da benzeri başka bakterilerin, niçin olduğu, mikrobik bir hastalıktır. Ağrı, ateş, titreme benzer biçimde emarelerle ağır bir seyir gösteren hastalığın, yılanlar yada minik yılanlarla uzaktan yakından ilgisi yoktur. Sözü edilen mikroplar, bazen deriden gelip geçerken, kendilerine açık kapı bulurlarsa; bu […]