Köpek Memesi Hastalığı Tedavisi

Köpek Memesi Hastalığı Tedavisi

Hidradenitis suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı), cilt altında küçük, ağrılı yumrular içeren, uzun süreli bir cilt rahatsızlığıdır. Bunlar genellikle cildin hemen altında, cilde açılan iltihabi akıntılarla karakterize edilirler. Daha çok koltuk altı, kasıklar ve göğüs altları gibi yerlerde gelişir. Yumrular dışarıya açıldıkları gibi cildin altında tüneller şeklinde de ilerleyebilirler.

Hidradenitis suppurativa ergenlikten sonra başlar. Uzun yıllar devam edebilir ve zamanla kötüleşebilir. Günlük yaşamınızda ve duygusal durumunuzda ciddi etkiler yaratabilir. Erken tanı ve tedavi semptomları yönetmeye yardımcı olur; yeni yumrular oluşmasını, yara izi veya depresyon gibi komplikasyonları önler.

Hidradenitis suppurativa yaygın olarak, koltuk altları, kasık ve anal bölgelerdeki  yağ ve ter bezleri ile kıl folikülleri etrafında meydana gelir. Aynı zamanda, derinin birbirine sürtündüğü bacak içleri, göğüslerin altı ve kalça aralarında da ortaya çıkabilir. Hidradenitis suppurativa, vücudun bir noktasını veya birden çok alanını etkileyebilir.

Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı)’nın Belirtileri 

1. Siyah noktaların bulunduğu küçük çukur bölgeler : genellikle çiftler halinde görülür, yaygın bir özelliktir.

2. Kırmızı, hassas yumrular: Bu yumrular genellikle büyür, kırılır ve irin boşalır. Akıntı ve kötü kokuya neden olabilir. Kaşıntı ve yanma eşlik edebilir. Genellikle cildin cilde sürtüğü bölgelerde görülürler.

3. Ağrılı, bezelye büyüklüğünde yumrular: Deri altında gelişen bu sert yumrular, yıllarca sürebilir, büyüyebilir ve iltihaplanabilir.

4. Tüneller: Zamanla, yumruları bağlayan yollar cilt altında oluşabilir. Bu yaralar çok yavaş iyileşir ve akıntı yapabilir.

Hidradenitis suppurativa genellikle ergenlik ile 40 yaş arasında başlar, haftalarca veya aylarca devam eden tek, ağrılı bir yumru olarak görülebilir. Bazı insanlar için hastalık giderek daha da kötüleşir ve vücudunun birçok alanını etkiler. Bazılarında ise  sadece hafif semptomlar olarak devam eder. Aşırı kilo, stres, hormonal değişiklikler, ısı veya nem semptomları kötüleştirebilir. Kadınlarda, menopozdan sonra hastalığın şiddeti azalabilir.

Hidradenitis Suppurativa(Köpek Memesi Hastalığı)’nın Sebepleri

Hidradenitis suppurativa kıl foliküllerinin bloke ve iltihaplı hale gelmesiyle gelişir. Bu tıkanıklığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Sebep olabilecek faktörler arasında hormonlar, metabolik sendrom, genetik faktörler, düzensiz bağışıklık sistemi tepkisi, sigara ve aşırı kilo sayılabilir.

Hidradenitis suppurativa bir enfeksiyondan kaynaklanmaz ancak üzerine enfeksiyon eklenebilir. Cinsel yolla bulaşmaz. Bulaşıcı bir hastalık değildir.

Risk faktörleri

Hastalığa yakalanma riskinizi artırabilecek faktörler:

1. Yaş: Hidradenitis suppurativa  yaygın olarak 20 ile 29 yaşları arasındaki kadınlarda görülür.

2. Cinsiyet: Kadınlar erkeklerden daha fazla hidradenitis suppurativa geliştirmeye yatkındır.

3. Aile öyküsü: Hidradenitis suppurativa geliştirme eğilimi kalıtsal olabilir.

4. Başka şartlara sahip olmak: Hidradenitis suppurativa, artrit, şiddetli akne, obezite, enflamatuar bağırsak hastalığı, Crohn hastalığı, metabolik sendrom ve diyabet dahil olmak üzere diğer birçok durumla ilişkili olabilir.

5. Sigara içmek: Sigara tütünü hidradenitis suppurativa’ya sebep olabilmektedir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) Nedir ?

Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) Nedir ? Folikülit, saç foliküllerinin iltihaplandığı yaygın bir cilt hastalığıdır. Genellikle bakteriyel veya fungal bir enfeksiyondan kaynaklanır. İlk başta, saç köklerinin etrafındaki küçük kırmızı yumrular veya beyaz başlı sivilceler gibi görünebilir-her saçın büyüdüğü küçük cepler. Enfeksiyon yayılabilir ve iyileşmeyen, kabuklu yaralara dönüşebilir. Bu durum hayatı tehdit edici değildir, ancak kaşıntılı, ağrılı […]

Hidradenitis Suppurativa Gerçekleri

Hidradenitis Suppurativa Gerçekleri Hidradenitis süpürativa, saç köklerini ve ter bezlerini tutan kronik iltihaplı bir deri hastalığıdır. Akne inversa olarak da bilinen bu durum genellikle ciltte sivilce benzeri yumruların ortaya çıkmasıyla başlar. Tedavi edilmezse, bu yumrular kötüleşebilir, cildin derinliklerinde büyüyebilir ve ağrılı sert topaklar veya irin (çıban) ceplerine dönüşebilir. Cepler genellikle kırılır. İyileştikten sonra sıklıkla kalın […]