Köpek Memesi Hastalığı Tedavisi

Köpek Memesi Hastalığı Tedavisi

Hidradenitis suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı), cilt altında küçük, ağrılı yumrular içeren, uzun süreli bir cilt rahatsızlığıdır. Bunlar genellikle cildin hemen altında, cilde açılan iltihabi akıntılarla karakterize edilirler. Daha çok koltuk altı, kasıklar ve göğüs altları gibi yerlerde gelişir. Yumrular dışarıya açıldıkları gibi cildin altında tüneller şeklinde de ilerleyebilirler.

Hidradenitis suppurativa ergenlikten sonra başlar. Uzun yıllar devam edebilir ve zamanla kötüleşebilir. Günlük yaşamınızda ve duygusal durumunuzda ciddi etkiler yaratabilir. Erken tanı ve tedavi semptomları yönetmeye yardımcı olur; yeni yumrular oluşmasını, yara izi veya depresyon gibi komplikasyonları önler.

Hidradenitis suppurativa yaygın olarak, koltuk altları, kasık ve anal bölgelerdeki  yağ ve ter bezleri ile kıl folikülleri etrafında meydana gelir. Aynı zamanda, derinin birbirine sürtündüğü bacak içleri, göğüslerin altı ve kalça aralarında da ortaya çıkabilir. Hidradenitis suppurativa, vücudun bir noktasını veya birden çok alanını etkileyebilir.

Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı)’nın Belirtileri 

1. Siyah noktaların bulunduğu küçük çukur bölgeler : genellikle çiftler halinde görülür, yaygın bir özelliktir.

2. Kırmızı, hassas yumrular: Bu yumrular genellikle büyür, kırılır ve irin boşalır. Akıntı ve kötü kokuya neden olabilir. Kaşıntı ve yanma eşlik edebilir. Genellikle cildin cilde sürtüğü bölgelerde görülürler.

3. Ağrılı, bezelye büyüklüğünde yumrular: Deri altında gelişen bu sert yumrular, yıllarca sürebilir, büyüyebilir ve iltihaplanabilir.

4. Tüneller: Zamanla, yumruları bağlayan yollar cilt altında oluşabilir. Bu yaralar çok yavaş iyileşir ve akıntı yapabilir.

Hidradenitis suppurativa genellikle ergenlik ile 40 yaş arasında başlar, haftalarca veya aylarca devam eden tek, ağrılı bir yumru olarak görülebilir. Bazı insanlar için hastalık giderek daha da kötüleşir ve vücudunun birçok alanını etkiler. Bazılarında ise  sadece hafif semptomlar olarak devam eder. Aşırı kilo, stres, hormonal değişiklikler, ısı veya nem semptomları kötüleştirebilir. Kadınlarda, menopozdan sonra hastalığın şiddeti azalabilir.

Hidradenitis Suppurativa(Köpek Memesi Hastalığı)’nın Sebepleri

Hidradenitis suppurativa kıl foliküllerinin bloke ve iltihaplı hale gelmesiyle gelişir. Bu tıkanıklığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Sebep olabilecek faktörler arasında hormonlar, metabolik sendrom, genetik faktörler, düzensiz bağışıklık sistemi tepkisi, sigara ve aşırı kilo sayılabilir.

Hidradenitis suppurativa bir enfeksiyondan kaynaklanmaz ancak üzerine enfeksiyon eklenebilir. Cinsel yolla bulaşmaz. Bulaşıcı bir hastalık değildir.

Risk faktörleri

Hastalığa yakalanma riskinizi artırabilecek faktörler:

1. Yaş: Hidradenitis suppurativa  yaygın olarak 20 ile 29 yaşları arasındaki kadınlarda görülür.

2. Cinsiyet: Kadınlar erkeklerden daha fazla hidradenitis suppurativa geliştirmeye yatkındır.

3. Aile öyküsü: Hidradenitis suppurativa geliştirme eğilimi kalıtsal olabilir.

4. Başka şartlara sahip olmak: Hidradenitis suppurativa, artrit, şiddetli akne, obezite, enflamatuar bağırsak hastalığı, Crohn hastalığı, metabolik sendrom ve diyabet dahil olmak üzere diğer birçok durumla ilişkili olabilir.

5. Sigara içmek: Sigara tütünü hidradenitis suppurativa’ya sebep olabilmektedir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Bir önceki yazımız olan Hidradenitis süpürativa nasıl tedavi edilir? başlıklı makalemizde hs alternatif tedavi, HS Bulaşıcımıdır? ve Hs hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar ..

Hidradenitis suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı) Nedir?

Hidradenitis suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı) Nedir? Hidradenitis suppurativa (HS), ciltte apselere ve yara izlerine neden olan ağrılı, uzun süreli bir cilt hastalığıdır. Hidradenitis suppurativa’nın kesin nedeni bilinmemektedir, ancak genellikle kasık, alt, göğüsler ve koltuk altı çevresinde ter bezlerinin bulunduğu saç foliküllerinin yakınında görülür.Bilinmeyen nedenlerden dolayı, erkeklerden daha fazla kadın bu duruma sahiptir. Nüfusun yaklaşık %1’ini […]

Köpek Memesi Hastalığı Nasıl Oluşur?

Köpek Memesi Hastalığı Nasıl Oluşur? Sivilce yaşayan kişi daha fazla hidradenitis süpürativa gelişme riski altındadır. Araştırmacılar hidradenitis süpürativa’nın neden geliştiğini tam olarak bilmemektedirler, ancak nodüller tıkalı kıl köklerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca cinsiyet hormonları hidradenitis süpürativa gelişiminde de rol oynamaktadır. Çoğu kişi ergenlikten sonra ilk semptomları yaşamaktadır. Bağışıklık sistemi hidradenitis süpürativa gelişiminde bir faktördür. Bir teoriye […]