Köpek Memesi Hastalığı Tedavisi

Köpek Memesi Hastalığı Tedavisi

Hidradenitis suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı), cilt altında küçük, ağrılı yumrular içeren, uzun soluklu bir cilt rahatsızlığıdır. Bunlar bir çok vakit cildin derhal altında, cilde oluşturulan iltihabi akıntılarla karakterize edilirler. Daha oldukca koltuk altı, kasıklar ve göğüs altları şeklinde yerlerde gelişir. Yumrular dışarıya açıldıkları şeklinde cildin altında tüneller şeklinde de ilerleyebilirler.

Hidradenitis suppurativa ergenlikten sonrasında adım atar. Uzun seneler devam edebilir ve vakit içinde kötüleşebilir. Günlük yaşamınızda ve duygusal durumunuzda ciddi tesirinde bırakır yaratabilir. Erken tanı ve tedavi semptomları yönetmeye destek sağlar; yeni yumrular oluşmasını, yara izi yada depresyon şeklinde komplikasyonları önler.

Hidradenitis suppurativa yaygın olarak, koltuk altları, kasık ve anal bölgelerdeki  yağ ve ter bezleri ile kıl folikülleri çevresinde meydana gelir. Hem de, derinin birbirine sürtündüğü bacak içleri, göğüslerin altı ve kalça aralarında da ortaya çıkabilir. Hidradenitis suppurativa, vücudun bir noktasını yada birden oldukca alanını etkileyebilir.

Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı)’nın Emareleri 

1. Siyah noktaların bulunmuş olduğu küçük çukur bölgeler : bir çok vakit çiftler halinde görülür, yaygın bir özelliktir.

2. Kırmızı, kırılgan yumrular: Bu yumrular bir çok vakit büyür, kırılır ve irin boşalır. Akıntı ve kötü kokuya niçin olabilir. Kaşıntı ve yanma eşlik edebilir. Bir çok vakit cildin cilde sürtüğü bölgelerde görülürler.

3. Ağrılı, bezelye büyüklüğünde yumrular: Deri altında gelişen bu sert yumrular, senelerce sürebilir, büyüyebilir ve iltihaplanabilir.

4. Tüneller: Süre içinde, yumruları bağlayan yollar cilt altında oluşabilir. Bu yaralar oldukca yavaş iyileşir ve akıntı yapabilir.

Hidradenitis suppurativa bir çok vakit erişkinlik ile 40 yaş içinde adım atar, haftalarca yada aylarca devam eden tek, ağrılı bir yumru olarak görülebilir. Bazı insanoğlu için hastalık giderek daha da kötüleşir ve vücudunun birçok alanını tesirinde bırakır. Bazılarında ise  bir tek hafifçe semptomlar olarak devam eder. Aşırı kilo, stres, hormonal değişimler, ısı yada rutubet semptomları kötüleştirebilir. Hanımlarda, menopozdan sonrasında hastalığın sertliği azalabilir.

Hidradenitis Suppurativa(Köpek Memesi Hastalığı)’nın Sebepleri

Hidradenitis suppurativa kıl foliküllerinin bloke ve iltihaplı hale gelmesiyle gelişir. Bu tıkanıklığın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Sebep olabilecek faktörler içinde hormonlar, metabolik sendrom, genetik faktörler, düzensiz bağışıklık sistemi tepkisi, sigara ve aşırı kilo sayılabilir.

Hidradenitis suppurativa bir enfeksiyondan kaynaklanmaz bir tek üzerine enfeksiyon eklenebilir. Cinsel yolla bulaşmaz. Bulaşıcı bir hastalık değildir.

Risk faktörleri

Hastalığa yakalanma riskinizi artırabilecek faktörler:

1. Yaş: Hidradenitis suppurativa  yaygın olarak 20 ile 29 yaşları arasındaki hanımlarda görülür.

2. Cinsiyet: Bayanlar erkeklerden daha fazlaca hidradenitis suppurativa geliştirmeye yatkındır.

3. Aile öyküsü: Hidradenitis suppurativa geliştirme eğilimi kalıtsal olabilir.

4. Başka şartlara haiz olmak: Hidradenitis suppurativa, artrit, şiddetli akne, aşırı kiloluluk, enflamatuar bağırsak hastalığı, Crohn hastalığı, metabolik sendrom ve diyabet dahil olmak suretiyle diğeri birçok durumla ilişkili olabilir.

5. Sigara içmek: Sigara tütünü hidradenitis suppurativa’ya sebep olabilmektedir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Kıl Kökü Hastalığının Tedavisi

Kıl Kökü Hastalığının Tedavisi Kıl Kökü Hastalığının Tedavisi, kan çıbanı tedavisi, ter bezi tedavisi, köpek memesi tedavisi, köpek memesi hastalığı, kıl kökü irin tedavisi, kati çözümü Kıl Kökü Hastalığının Emareleri Nedir? Kıl kökü hastalığının erken emareleri, koltukaltı, kasıklar, kalça yada meme altında görülen bir yada birkaç sivilce görünümünde şişliklerdir. Vücudun tek bir yerinde yada çeşitli […]

Foliküliti Tanıyalım

Foliküliti Tanıyalım Kıl Kökü İltihabı Tanıyalım Vücudumuzun her bölgesinde bulunan kıllar düzgüsel şartlar altında vücudumuzdan dışarıya doğru çıkmaktadır. Kıl kökü iltihabı öteki ismiyle folikülit, çoğu zaman yüz, üst sırt ve alt bacaklarda görülmektedir. Foliküliti Tanıyalım Vücudumuzun bazı bölgelerinde kıllar deride kırmızı kabartılar şeklinde kendisini gösteriyorsa kıl kökü iltihabı hastalığına yakalanmış demekteyiz. Bakteri, mantar ve virüs […]