Hidradenitis süpürativa nasıl tedavi edilir?

Hidradenitis süpürativa nasıl tedavisi edilir?

Hidradenitis süpürativa nasıl tedavi edilir? Hidradenitis süppürativada birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Tedavi şikayetlerin, enfeksiyon ve lezyonların yaygınlığına gore yapılır. Bu amaçla topikal ve sistemik antibiyotikler, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, lazer tedavisi ve ciddi durumlarda cerrahi tedavi şekilleri kullanılmaktadır.

Tedavi esnasında nelere dikkat edilmelidir?

Hastalığın denetim altına alınmasında yaşam tarzının düzenlenmesi önemlidir. Bunlar;
• İlgili bölgelerin temiz, kuru tutulması
• Bölgesel hijyene dikkat edilmesi
• Sürtünme ve nemin azaltılması (Bileşik ve dar giysilerden kaçınılması)
• Sigara içilmemesi
• Kilo verilmesi- Fazla kilo, deri kıvrımlarının derinliğini
arttırarak; sürtünmenin daha çok olmasına, bölgesel
tahrişe ve bakteri çoğalmasına niçin olur.
• Diyetin düzenlenmesi

Hastalığın emareleri nedir? Hidradenitis süpürativa nasıl tedavi edilir?

Başlangıçta deride ve deri altında sivilceye benzer bezelye büyüklüğünde şişlikler şeklinde belirip, kendiliğinden gerileyebilir.

Zaman içinde komşu bölgelerde yeni lezyonlar oluşup siyah noktalar, ağrılı, duyarlı, kırmızı ve ara sıra akıntılı olabilen şişlikler ve deri altında abseler ile seyreder.

Hastalık iyileşmesi güç yaralara ve iyileşirken köprü benzeri deriden kabarık izlere, lezyonları birleştiren tünellerin, kanalların oluşumuna ve fena doku iyileşmeleri-skarlara niçin olabilir.

Hidradenitis süpürativanın yaygınlığı ve ciddiyeti kişiler içinde farklılıklar gösterir, tek bir bölgede ya da birden oldukça bölgede görülebilir.

Hastalık kimlerde görülür? Hidradenitis süpürativa nasıl tedavi edilir?

Çoğu zaman buluğluk süreci sonrası adım atar ve senelerce devam eder. Hanımlarda adam cinsiyete gore iki kat daha sık görülmektedir. Hastalığın erken tanı ve tedavisi; şikayetlerin gerilemesi, bulguların giderilmesi ve yeni lezyonların oluşumunun engellenmesi açısından faydalıdır.

Hastalığın oluşmasına yol açan faktörler nedir?

Hidradenitis süppürativanın kati sebebi bilinmemektedir. Apokrin bez kanalında tıkanma, daralma, bakteriyel enfeksiyon ve oluşan iltihabi cevabın ter bezlerine, yağ bezlerine ve çevre dokuya ilerlemesiyle oluştuğu düşünülmektedir.

Genetik yatkınlık, cinsiyet hormonları, bazı hormonal bozukluklar (polikistik over sendromu), obesite, glisemik indeksi yüksek gıdaların tüketilmesi, sigara şeklinde faktörler hastalığın ortaya çıkmasında suçlanan faktörlerdir.

Tanı iyi mi konulur?

Tanı doktor tarafınca klinik bulgularla konulur, nadiren biyopsi alınması gerekebilir. Lezyonlardan bakteriyel araştırma amacıyla sürüntü örneğinin alınması ve kimi zaman çeşitli kan tahlillerinin yapılması gerekebilir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Hidradenitis süpürativa nasıl tedavi edilir?

Benzer Yazılar ..

HS Hastalığından Kurtulanlar

HS Hastalığından Kurtulanlar HS Hastalığından Kurtulanlar (hs), ciltte iltihap ve yara izlerine yol açan ağrılı, uzun soluklu bir cilt rahatsızlığıdır. HS Hastalığından ‘nın kati sebebi bilinmemektedir, sadece ter bezlerinin bulunmuş olduğu kıl foliküllerinin yakınında, normalde kasık, popo, göğüsler ve koltuk altlarında meydana gelir. Bilinmeyen nedenlerden dolayı, hanımefendiler erkeklerden daha büyük bir duruma haizdir. Ortalama 100 […]

Foliküliti Tanıyalım

Foliküliti Tanıyalım Kıl Kökü İltihabı Tanıyalım Vücudumuzun her bölgesinde bulunan kıllar düzgüsel şartlar altında vücudumuzdan dışarıya doğru çıkmaktadır. Kıl kökü iltihabı öteki ismiyle folikülit, çoğu zaman yüz, üst sırt ve alt bacaklarda görülmektedir. Foliküliti Tanıyalım Vücudumuzun bazı bölgelerinde kıllar deride kırmızı kabartılar şeklinde kendisini gösteriyorsa kıl kökü iltihabı hastalığına yakalanmış demekteyiz. Bakteri, mantar ve virüs […]