Baş Belası Hastalık; HİDRADENİTİS SUPPURATİVA

Baş Belası Hastalık; HİDRADENİTİS SUPPURATİVA

Ortalama bir buçuk asırdır malum iltihabi bir hastalıktır. Deri hastalıkları içinde en muzdarip edici, hastaların en fazlaca rahatsız olduğu kronik bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastaların olmasıyla birlikte fazlaca uzun seneler süresince bu hastalık hekimlerinde korkulu rüyası olarak karşımıza çıkmıştır.

Bu hastalık ilk olarak vücuttaki ter bezlerinin enfeksiyonu olarak tanımlanmıştır. Koltuk altında, anal bölgede, kasıkta, erkeklerde skrotumda kimi zaman de bayanlarda labium majörde görülen müzmin, yineleyen bir iltihaptır. Hastalık başlangıçta kendiliğinden drene olan rahat bir iltihap şeklindedir. Sonrasında bu iltihap bez içindeki boşlukta ilerler ilerleyen dönemlerde tekrarlayan bir biçim halini alır ve etkilenen bölgede yetersizliğe niçin olur. Anal bölgedeki tutulum erkeklerde fazladır.

SİGARA KULLANIMI KÖTÜ ETKİLER

Sigara kullanmanın hastalığı artırdığı kanıtlanmıştır. Hidrodenitis suppurative hastalığına yol açan bakteriler fazlaca çeşitlidir. Bu bakteriler ter bezlerinin kanallarında enfeksiyona niçin olarak hastalığın tekrarlamasına niçin olur. Bu ter bezlerinde bununla beraber hasarda oluşturur. Bu bezlerde kokusuz, süt kıvamında bir akıntı oluşur. Bu derideki mevcud öteki bakterilerle sonradan fena kokulu ve pürülan akıntı halini alır. Hemen sonra ter bezlerinin tahribi sonucu kronik fibrozise bağlı olarak çukurluklar ortaya çıkar.

TANI KONULDUĞU DÖNEM HASTALIK KENDİNİ ÇOK GÖSTERMEZ

Hastalığın ilk dönemlerinde ağrı, hastalık ve kırıklık tablosu görülür. Her şeye karşın hidradenitis supppurativa (köpek memesi) tanısının konulamaması ve yetersiz tedavi edilmesi hastalığın kronik biçim almasına yol açarak hastaların yaşam standardını belirgin derecede kötüleştirir.

APSEYE SEBEP OLUR

Hastalığın ilk başlangıcında ağrılı, tek tek kalınca kabuklu lezyonlar görülür. Bunlar ortalama 1 hafta içinde geriler yada durağan(durgun) bir halde haftalar ve aylar süresince herhangi bir enfeksiyon bulgusu göstermeksizin kalabilirler. Genel anlamda bu lezyonlar bir iltihap formunu alır ve iltihap cilde açılır. Bu apseler kendiliğinden drene olmazlarsa ağrılı bir biçim alabilir ve cerrahi tedavi gerekebilir. Drenaj geçici bir iyilik hali sağlar ve çoğu zaman kısa zamanda nüks eder. Bu aşamada tanı konulamaz ve yanlışlıkla rahat bir perianal iltihap olarak düşünülür.

NÜKSE ETME RİSKİ YÜKSEKTİR

Müzminleşme ve tekrarlama hidradenitis suppurutiva (köpek memesi hastalığı) için altın standarttır. Yeni oluşan lezyonlar ile eski lezyonlar birleşir. Klasik hastalık görünümü oluşur. Hastalığın son döneminde irin ve skar oluşumu sebebiyle extremitede hareket kaybı meydana gelir.

KANSERE ÇEVİREBİLİR

Tanı klinik muayene ile konur. Günümüzde tanının konulmasına destek olabilecek herhangi bir kontrol bulunmamaktadır. Erken dönemde pilonidal sinüs(kıl dönmesi), perianal fistül ile karışabilir. Tanının doğrulanması için eksizyonel biyopsi yapılabilir. Kronik vakalarda uzun zamanda hastalık zemininde squamöz hücreli kanser gelişebilir. Kanser gelişimi için ortalama 20 senelik bir hastalık öyküsü ve hastanın asla tedavi olmamış olması gerekir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Köpek Memesi hastası olabilirsiniz !

Köpek Memesi hastası olabilirsiniz ! Dermatoimmünoloji ve Alerji Derneği; toplumda 100 kişiden birinde görülen, halk içinde “köpek memesi hastalığı” olarak da malum, çoğunlukla koltuk altları ve kasık çevresinde iltihaplı ve ağrılı sivilce ve çıban biçiminde kendini gösteren hidradenitis suppurativa(HS) hastalığına dikkat çekmek amacıyla farkındalık kampanyası başlattı. “7 Yıl Bekleme, Kolunu Kaldır, Kontrolünü Yaptır” Global biyofarma […]

HS hastalığı nedir?

HS hastalığı nedir?   Köpek Memesi Hidradenitis süppürativa Halk içinde Köpek Memesi olarak malum hidrozadenit, koltuk altındaki Apokrin ter bezlerinin stafilokok bakterilerinin cerahat la sonuçlanan bir enfeksiyonudur. Deri altı dokusunda ağrılı sertliklere Nodozite denir. Bu bölgelerde deri kızarıktır. Nodoziteler bir süre sonrasında cerahatla dolarlar. Oluşan bu cerahat vücut tarafınca püstül biçiminde dışarı atılabileceği şeklinde, atılmadan vücut tarafınca […]