Hidradenitis Suppurativa Gerçekleri

Hidradenitis Suppurativa Gerçekleri

Hidradenitis süpürativa, saç köklerini ve ter bezlerini tutan kronik iltihaplı bir deri hastalığıdır. Akne inversa olarak da bilinen bu durum genellikle ciltte sivilce benzeri yumruların ortaya çıkmasıyla başlar. Tedavi edilmezse, bu yumrular kötüleşebilir, cildin derinliklerinde büyüyebilir ve ağrılı sert topaklar veya irin (çıban) ceplerine dönüşebilir. Cepler genellikle kırılır. İyileştikten sonra sıklıkla kalın izler oluşur.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Hidradenitis suppurativa nerede oluşur?

Hidradenitis süpürativa tipik olarak cildin cilde temas ettiği vücut bölgelerini etkiler. Bu alanlar koltuk altlarını, kalçaları, göğüsleri ve kasıkları (cinsel organlar ve anüs çevresi) ve uyluğun iç kısmını içerebilir.

Hidradenitis suppurativa kimlerde görülür?

Hidradenitis suppurativa, ABD’deki insanların yüzde 1 ila 4’ünü etkiler. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Hidradenitis süpürativa tipik olarak ergenlik çağından başlayarak (yaklaşık 11 yaş) 40 yaşına kadar gençlerde görülür. Ayrıca daha çok Afrikalı Amerikalılarda, sigara içenlerde ve aşırı kilolu veya obez kişilerde görülür.

Hidradenitis suppurativa’ya ne sebep olur?

Hidradenitis suppurativa ile görülen cilt yumruları, saç kökleri ve / veya ter bezleri hücrelerin anormal şekilde aşırı büyümesi nedeniyle tıkandığında ve iltihaplandığında ortaya çıkar. Bu aşırı büyümenin hormonlara ve / veya nikotine ikincil olduğu düşünülmektedir. Bu yapılar tıkandıktan sonra yırtılarak artan lokal iltihaplanma ve yara izine neden olur. Hidradenitis suppurativa bulaşıcı değildir, cinsel yolla bulaşmaz veya kötü hijyenden kaynaklanmaz.

Doktorlar, bazı insanların bu hastalığı geliştirmesine neyin sebep olduğunu bilmiyorlar. Araştırmacılar, hidradenitis süpürativanın genetik olup olmadığını araştırıyorlar (aile üyeleri arasında aktarılıyor). Birçok hidradenitis süpürativa vakası ergenlik çağında görülmeye başladığından, seks hormonlarının da olası bir neden olduğu düşünülmektedir.

Hidradenitis suppurativalı kişilerde genellikle ortak başka tıbbi sorunlar vardır. Bu koşullar şunları içerir:

  • Akne
  • Şeker hastalığı
  • Kalp hastalığı
  • Selülit diseksiyonu (kafa derisinde şiddetli düzensiz saç dökülmesi)
  • İltihaplı bağırsak hastalıkları (Crohn’lar gibi bazılarında hidradenitis süpürativayı taklit eden cilt semptomları vardır)
  • Polikistik over sendromu (kadınlarda hormonal bozukluk)
  • Yüksek vücut kitle indeksi (aşırı kilolu olmak)

Hidradenitis suppurativa’nın semptomları nelerdir?

İlk geliştiğinde, hidradenitis suppurativa, hafif kaşıntı ve rahatsızlıktan kırmızı, hassas ve şişmiş alanların görünümüne kadar değişen semptomlara sahip olabilir. Sivilce ve / veya çıban benzeri yumrular ortaya çıkar ve büyüyebilir, irinle dolabilir ve sonra kırılabilir. Boşalan irin bazen bakteri varlığından dolayı kötü bir kokuya sahiptir. Darbelerin iyileşmesi yara izine neden olabilir. Belirtiler kişiden kişiye değişir.

Bazı hastalarda, kopmalar tam olarak aynı noktada tekrar ortaya çıkabilir; diğerlerinde, kesintiler aynı bölgede meydana gelir, ancak tam olarak aynı noktada olmaz. Bazı insanların ciltlerinde sürekli kopmalar olur; diğerlerinde, yara izleri o anda mevcut olan tek işarettir.

Bir önceki yazımız olan Akne inversa (AI) başlıklı makalemizde Akne inversa (AI), Hidradenitis Suppurativa ve hs 2021 hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar ..

Akne inversa (AI)

Akne inversa (AI) Akne inversa / hidradenitis suppurativa nedir? Akne inversa (AI) olarak da adlandırılan Hidradenitis suppurativa (HS), özellikle aşağıdaki bölgelerin etkilendiği saç köklerinin kronik enflamatuar bir hastalığıdır: koltuk altları, kasık, anal ve genital bölgeler, göbek kıvrımları ve kadın memesinin altındaki kıvrımlar. İlk deri değişiklikleri genellikle ergenlik çağından sonra başlar ve hastalığa genellikle şiddetli ağrı […]

HS Hastalığının Komplikasyonları

HS Hastalığının Komplikasyonları Birçok HS hastasının başka kronik hastalıkları vardır, bu da araştırmacıların hidradenitin sadece cildi değil, tüm vücudu etkileyen sistemik bir hastalık olduğunu düşünmesine neden olur. Başka bir teori: HS, bağışıklık sistemindeki bir tür kusuru, iltihaplı bağırsak hastalığı ve belirli artrit türleri gibi diğer otoimmün bozukluklarla paylaşır. Bu durumlarda, otoimmün inflamatuar hücreler kan dolaşımında […]