Hidradenitis Suppurativa Gerçekleri

Hidradenitis Suppurativa Gerçekleri

Hidradenitis süpürativa, saç köklerini ve ter bezlerini tutan kronik iltihaplı bir deri hastalığıdır. Akne inversa olarak da malum bu durum çoğu zaman ciltte sivilce benzeri yumruların ortaya çıkmasıyla adım atar. Tedavi edilmezse, bu yumrular kötüleşebilir, cildin derinliklerinde büyüyebilir ve ağrılı sert topaklar yada irin (çıban) ceplerine dönüşebilir. Cepler çoğu zaman kırılır. İyileştikten sonrasında çoğunlukla kalınca izler oluşur.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Hidradenitis suppurativa nerede oluşur?

Hidradenitis süpürativa tipik olarak cildin cilde temas etmiş olduğu vücut bölgelerini etkisinde bırakır. Bu alanlar koltuk altlarını, kalçaları, göğüsleri ve kasıkları (cinsel organlar ve anüs çevresi) ve uyluğun iç kısmını içerebilir.

Hidradenitis suppurativa kimlerde görülür?

Hidradenitis suppurativa, ABD’deki insanların yüzde 1 ila 4’ünü etkisinde bırakır. Hanımlarda erkeklerden daha sık görülür. Hidradenitis süpürativa tipik olarak buluğluk çağından başlayarak (ortalama 11 yaş) 40 yaşına kadar gençlerde görülür. Ek olarak daha oldukca Afrikalı Amerikalılarda, sigara içenlerde ve aşırı şişman yada obez kişilerde görülür.

Hidradenitis suppurativa’ya ne sebep olur?

Hidradenitis suppurativa ile görülen cilt yumruları, saç kökleri ve / yada ter bezleri hücrelerin anormal şekilde aşırı büyümesi sebebiyle tıkandığında ve iltihaplandığında ortaya çıkar. Bu aşırı büyümenin hormonlara ve / yada nikotine ikincil olduğu düşünülmektedir. Bu yapılar tıkandıktan sonrasında yırtılarak artan lokal iltihaplanma ve yara izine niçin olur. Hidradenitis suppurativa bulaşıcı değildir, cinsel yolla bulaşmaz yada fena hijyenden kaynaklanmaz.

Doktorlar, bazı insanların bu hastalığı geliştirmesine neyin sebep bulunduğunu bilmiyorlar. Araştırmacılar, hidradenitis süpürativanın genetik olup olmadığını araştırıyorlar (aile üyeleri içinde aktarılıyor). Birçok hidradenitis süpürativa vakası buluğluk çağlarında görülmeye başladığından, sex hormonlarının da ihtimaller içinde bir niçin olduğu düşünülmektedir.

Hidradenitis suppurativalı kişilerde çoğu zaman ortak başka tıbbi problemler vardır. Bu koşullar şunları ihtiva eder:

  • Akne
  • Şeker hastalığı
  • Kalp hastalığı
  • Selülit diseksiyonu (kafa derisinde şiddetli düzensiz saç dökülmesi)
  • İltihaplı bağırsak hastalıkları (Crohn’lar benzer biçimde bazılarında hidradenitis süpürativayı yansılamak eden cilt semptomları vardır)
  • Polikistik over sendromu (hanımlarda hormonal bozukluk)
  • Yüksek vücut kitle indeksi (aşırı şişman olmak)

Hidradenitis suppurativa’nın semptomları nedir?

İlk geliştiğinde, hidradenitis suppurativa, hafifçe kaşıntı ve rahatsızlıktan kırmızı, kırılgan ve şişmiş alanların görünümüne kadar değişen semptomlara haiz olabilir. Sivilce ve / yada çıban benzeri yumrular ortaya çıkar ve büyüyebilir, irinle dolabilir ve sonrasında kırılabilir. Boşalan irin kimi zaman bakteri varlığından dolayı fena bir kokuya haizdir. Darbelerin iyileşmesi yara izine niçin olabilir. Emareler kişiden kişiye değişmiş olur.

Bazı hastalarda, kopmalar tam olarak aynı noktada yine ortaya çıkabilir; diğerlerinde, kesintiler aynı bölgede meydana gelir, sadece tam olarak aynı noktada olmaz. Bazı insanların ciltlerinde devamlı kopmalar olur; diğerlerinde, yara izleri o anda mevcut olan tek işarettir.

Benzer Yazılar ..

Sigara ve Ter bezi Hastalığı

Sigara ve Ter bezi Hastalığı Meydana getirilen çeşitli araştırmalar sonucu sigara tüketiminin ter bezi Köpek memesi hastalığını tetiklediği görülmektedir. Ter bezi hastalığı, patlıcangiller ailesindeki bitkilerin tüketimi ile ağırlaşabilmektedir. Sigara ile ter bezi hastalığının bağlantısının, tütünün patlıcangiller ailesine mensup olmasından kaynaklanıyor olabileceği düşünülmektedir. Meydana getirilen deneylerde ter bezi hastalığına haiz olup sigarayı bırakan bireylerin, hastalıklarında gerileme […]

Köpek Memesi Hastalığında Beslenme

Köpek Memesi Hastalığında Beslenme Köpek Memesi hastalığı olan hepimiz 1 şartı beslenme mevzusunda yaşam tarzını tamamını değiştirmeli. Asla ev dışı tüketimi olmasın. Özelikle içresinde koruyucu ve tat verici raf ürünlerinden uzak durmalı. Bağırsak florasını varlıklı kılmak için yararlı probiyotiklerin alınması (ev yoğurdu ve kefir) oldukca önemlidir. Eğer Laktobasiller bakımında varlıklı olan probiyotik besinlerle beslenilirse bağırsak florasının […]