Akne inversa (AI)

Akne inversa (AI)

Akne inversa / hidradenitis suppurativa nedir?

Akne inversa (AI) olarak da adlandırılan Hidradenitis suppurativa (HS), özellikle aşağıdaki bölgelerin etkilendiği saç köklerinin kronik enflamatuar bir hastalığıdır: koltuk altları, kasık, anal ve genital bölgeler, göbek kıvrımları ve kadın memesinin altındaki kıvrımlar. İlk deri değişiklikleri genellikle ergenlik çağından sonra başlar ve hastalığa genellikle şiddetli ağrı eşlik eder. Tedavi edilmezse cilt ciddi şekilde hasar görebilir, belirgin yara izi ve kısıtlı hareket kabiliyeti, etkilenen kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilir.

Aşağıda hidradenitis suppurativa (HS) / acne inversa (AI) ‘nın nedenleri, semptomları ve tedavisine genel bir bakış sunmak istiyoruz.

Akne inversa / hidradenitis suppurativa semtomları nelerdir?

İlk olarak, tipik olarak çok ağrılı olan aşikar topaklar ve kalınlaşmalar oluşur. Daha sonraki aşamalarda yara izi, iltihap ve fistül koleksiyonları ön plandadır. Bunlar çevredeki dokuya derinlemesine ulaşır, kendiliğinden boşalabilir ve irin, kan veya kötü kokulu bir salgı salabilir. Akne inversa için aralıklı bir seyir tipiktir. Saldırıların sayısı ve süresi büyük ölçüde değişebilir.

Akne inversa nedenleri nelerdir?

Saç köklerinin iltihaplanmasının hastalığın kaynağı olduğuna inanılıyor. Ancak kesin nedenler henüz nihayet açıklığa kavuşmadı. Doktorlar, hastalığın seyrini kötüleştiren risk faktörlerinden şüpheleniyorlar. Bunlar, özellikle sigara içmeyi ve fazla kilolu olmayı, ayrıca mekanik sürtünmeyi (örneğin ıslak tıraş ve sıkı giysiler giymekten) ve artan terleme eğilimini içerir. Stres, psikolojik stres ve hormonal bozukluklar da kursun ciddiyetini etkileyebilir. Etkilenen bazı kişiler, ailelerinde daha fazla akne inversa vakası bildirdiler, böylece bazı hastaların genetik yatkınlıktan şüpheleniliyor. Akne inversa ile ilişkilendirilebilecek diğer hastalıklar örn. metabolik sendrom, iltihaplı bağırsak hastalığı, romatizmal hastalıklar, depresyon ve kardiyovasküler hastalıklar.

Terapi süreci nasıldır ?

Terapi, hastalığın ciddiyetine bağlıdır. Ciddiyetine bakılmaksızın uygulanması gereken genel önlemler esastır:

Mevcut riski kapatmak ve;

  • Tetikleyici faktörler (nikotinden uzak durma, kilo ve stres azaltma)
  • Etkilenen alanları kuru tutmak (ör. Keten bezler koymak)
  • Mekanik tahrişi önlemek için bol giysiler giyin
  • Islak tıraştan kaçının
  • Etkilenen bölgelerin günlük dezenfeksiyonu ile tutarlı kişisel hijyen
  • Bu önlemler yeterli bir iyileşmeye yol açmazsa, başka tedavi seçenekleri mevcuttur.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Akne inversa nedir ? Faktör

Bir önceki yazımız olan Hidradenitis suppurativa nedir ? başlıklı makalemizde Akne inversa nedir ?, çıban ve Hs hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar ..

HS hastalığı nedir?

HS hastalığı nedir?   Köpek Memesi Hidradenitis süppürativa Halk arasında Köpek Memesi olarak bilinen hidrozadenit, koltuk altındaki Apokrin ter bezlerinin stafilokok bakterilerinin cerahat la sonuçlanan bir enfeksiyonudur. Deri altı dokusunda ağrılı sertliklere Nodozite denir. Bu bölgelerde deri kızarıktır. Nodoziteler bir süre sonra cerahatla dolarlar. Oluşan bu cerahat vücut tarafından püstül biçiminde dışarı atılabileceği gibi, atılmadan vücut tarafından […]

Hidradenitis Tedavisi

Hidradenitis Tedavisi Hidradenitis süppürativa’nın belirtileri nelerdir? Başlangıçta deride ve deri altında sivilceye benzer bezelye büyüklüğünde şişlikler şeklinde belirip, kendiliğinden gerileyebilir. Zamanla komşu bölgelerde yeni lezyonlar oluşup siyah noktalar, ağrılı, hassas, kırmızı ve zaman zaman akıntılı olabilen şişlikler ve deri altında abseler ile seyreder. Hastalık iyileşmesi güç yaralara ve iyileşirken köprü benzeri deriden kabarık izlere, lezyonları […]