Asırlık Hastalık HİDRADENİTİS SUPPURATİVA

Bir Asırlık Hastalık: HİDRADENİTİS SUPPURATİVA

Ortalama bir buçuk asırdır malum iltihabi bir hastalıktır. Deri hastalıkları içinde en muzdarip edici, hastaların en oldukca rahatsız olduğu kronik bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastaların olmasıyla birlikte oldukca uzun seneler süresince bu hastalık hekimlerinde korkulu rüyası olarak karşımıza çıkmıştır.

Bu hastalık ilk olarak vücuttaki ter bezlerinin enfeksiyonu olarak tanımlanmıştır.

Koltuk altında, anal bölgede, kasıkta, erkeklerde skrotumda kimi zaman de bayanlarda labium majörde görülen müzmin, yineleyen bir iltihaptır. Hastalık başlangıçta kendiliğinden drene olan rahat bir iltihap şeklindedir. Sonrasında bu iltihap bez içindeki boşlukta ilerler ilerleyen dönemlerde tekrarlayan bir biçim halini alır ve etkilenen bölgede yetersizliğe niçin olur. Anal bölgedeki tutulum erkeklerde fazladır.

Buluğluk Çağlarında Daha Fazla Görülüyor !

“Hastaların bir çok püberte çağındaki erkeklerdir. 40 yaş sonrası görülmesi nadirdir. Püberteyle beraber ortaya çıkan hormonal aktivitenin ter bezlerinin fonksiyonunda değişikliğe yol açmış olduğu sanılmaktadır. Hormonal değişikliğin etkili bulunduğunu gösteren öteki kanıtlar ise gebelik, tane periyodunun 2.yarısındaki lezyonlarda artış ve oral kontraseptif kullanımı sonrasında da ortaya çıkmasıdır.”

Sigara Daha Fena Hale Getiriyor

Sigara kullanmanın hastalığı artırdığı kanıtlanmıştır. Hidrodenitis suppurative hastalığına yol açan bakteriler oldukca çeşitlidir. Bu bakteriler ter bezlerinin kanallarında enfeksiyona niçin olarak hastalığın tekrarlamasına niçin olur. Bu ter bezlerinde hem de hasarda oluşturur. Bu bezlerde kokusuz, süt kıvamında bir akıntı oluşur. Bu derideki mevcud öteki bakterilerle sonradan fena kokulu ve pürülan akıntı halini alır. Sonrasında ter bezlerinin tahribi sonucu kronik fibrozise bağlı olarak çukurluklar ortaya çıkar.

Hastalığın ilk dönemlerinde ağrı, hastalık ve kırıklık tablosu görülür. Her şeye karşın hidradenitis supppurativa (köpek memesi) tanısının konulamaması ve yetersiz tedavi edilmesi hastalığın kronik biçim almasına yol açarak hastaların yaşam standardını belirgin derecede kötüleştirir.

Hastalığın ilk başlangıcında ağrılı, tek tek kalınca kabuklu lezyonlar görülür.

Bunlar ortalama 1 hafta içinde geriler yada durağan(durgun) bir halde haftalar ve aylar süresince herhangi bir enfeksiyon bulgusu göstermeksizin kalabilirler. Genel anlamda bu lezyonlar bir iltihap formunu alır ve iltihap cilde açılır. Bu apseler kendiliğinden drene olmazlarsa ağrılı bir biçim alabilir ve cerrahi tedavi gerekebilir. Drenaj geçici bir iyilik hali sağlar ve çoğu zaman kısa zamanda nüks eder. Bu aşamada tanı konulamaz ve yanlışlıkla rahat bir perianal iltihap olarak düşünülür.

Müzminleşme ve tekrarlama hidradenitis suppurutiva (köpek memesi hastalığı) için altın standarttır.

Yeni oluşan lezyonlar ile eski lezyonlar birleşir. Klasik hastalık görünümü oluşur. Hastalığın son döneminde irin ve skar oluşumu sebebiyle extremitede hareket kaybı meydana gelir.

Tanı klinik muayene ile konur. Günümüzde tanının konulmasına destek olabilecek herhangi bir kontrol bulunmamaktadır. Erken dönemde pilonidal sinüs(kıl dönmesi), perianal fistül ile karışabilir. Tanının doğrulanması için eksizyonel biyopsi yapılabilir. Kronik vakalarda uzun zamanda hastalık zemininde squamöz hücreli kanser gelişebilir. Kanser gelişimi için ortalama 20 senelik bir hastalık öyküsü ve hastanın asla tedavi olmamış olması gerekir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Hidradenitis Süppürativa

Hastalığın emareleri nedir? Başlangıçta deride ve deri altında sivilceye benzer bezelye büyüklüğünde şişlikler şeklinde belirip, kendiliğinden gerileyebilir. Zaman içinde komşu bölgelerde yeni lezyonlar oluşup siyah noktalar, ağrılı, kırılgan, kırmızı ve süre süre akıntılı olabilen şişlikler ve deri altında abseler ile seyreder. Hastalık iyileşmesi güç yaralara ve iyileşirken köprü benzeri deriden kabarık izlere, lezyonları birleştiren tünellerin, […]

Köpek Memesi Hastalığı Nasıl Oluşur?

Köpek Memesi Hastalığı Iyi mi Oluşur? Sivilce yaşayan şahıs daha çok hidradenitis süpürativa gelişme riski altındadır. Araştırmacılar hidradenitis süpürativa’nın niçin geliştiğini tam olarak bilmemektedirler, sadece nodüller tıkalı kıl köklerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ek olarak cinsiyet hormonları hidradenitis süpürativa gelişiminde de rol oynamaktadır. Bir çok şahıs ergenlikten sonrasında ilk semptomları yaşamaktadır. Bağışıklık sistemi hidradenitis süpürativa gelişiminde bir […]