Yaşam Kalitesini Bozan Hastalık: Hidradenitis suppurativa

Yaşam Standardını Bozan Hastalık: Hidradenitis suppurativa

Genel anlamda koltuk altları ve kasık çevresindeki inflamasyonlu bölgelerde ortaya çıkan ve kronik bir deri hastalığı olan HS tanısı fazlaca geç konduğu için bu hastalıkla beraber yaşayan kişilerin yaşam standardını bozuyor.

Genel anlamda koltuk altları ve kasık çevresindeki inflamasyonlu bölgelerde ortaya çıkan ve kronik bir deri hastalığı olan HS tanısı fazlaca geç konduğu için bu hastalıkla beraber yaşayan kişilerin yaşam standardını bozuyor. Kişileri utandıran ve toplumsal yaşamdan uzaklaştırarak depresyona sokabilen HS enfeksiyöz ya da bulaşıcı bir hastalık değil.

Toplumda Oldukca Yaygın

Toplumda her yüz kişiden birinde rastlanan Hidradenitis suppurativa (HS), genel anlamda koltuk altları ve kasık çevresindeki inflamasyonlu bölgelerle nitelenen kronik bir deri hastalığı. İnflamasyon bölgelerinde bir çok vakit ağrılı lezyonlar, nodüller ve çıbanlar şeklinde kendini gösteren hastalık; genel anlamda bazı ter bezlerinin (apokrin bezlerinin) bulunmuş olduğu bölgeler, memelerin altı, kalçalarda ve baldırların içi olmak suretiyle cildin sürtündüğü yerlerde bulunuyor. Kişileri utandıran ve toplumsal yaşamdan uzaklaştırarak depresyona sokabilen HS enfeksiyöz ya da bulaşıcı bir hastalık olmamakla beraber, tanısı fazlaca geç konduğu için bu hastalıkla beraber yaşayan kişilerin yaşam standardını bozuyor.

Her yaşta görülebilen ve toplumda “köpek memesi hastalığı” adıyla da malum HS, 20’li yaşlarının başlarındaki yetişkinlerde ortaya çıkıyor ve görülme sıklığı 50 ile 55 yaşından sonrasında azalıyor. Hastaların bir bölümünde progresif (vakit içinde ilerleyen) bir seyir izleyen ve inflamatuvar bir bozukluk olan HS’nin vücudun kendi bağışıklık sistemindeki düzensizliklerinden kaynaklanıyor.

Erken Teşhis Mühim

2,4 Hidradenitis suppurativa (HS)’ nin dünyadaki görülme sıklığı genel popülasyonda %1 civarında.3 Sadece bir çok vakit yanlış tanı konulması ve HS ile yaşayan pek fazlaca şahıs semptomlarını anlatmakta ya da bir dermatologdan yardım istemekte güçlük çekmesi sebebiyle HS tanısı konan kişilerin sayısı tahmin edilenin fazlaca daha altında kalıyor. HS’ye olabildiğince erken tanı konup doğru bir halde tedavi edilmesi bilhassa progresif seyir izleyen vakalar için büyük ehemmiyet taşıyor.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Köpek Memesi Hastalığı Bulguları

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI SEMPTOMLARI Köpek memesi hastalığı olarak malum hidradenitis suppurativa kıl ve ter bezlerinin yoğun olarak bulunmuş olduğu meme altları ve araları, koltuk altları, kasık bölgesi, genital bölge, kalça ve anüs çevresinde görülen, tekrarlayan, ağrılı, fena kokulu ve akıntılı sivilce ve çıban benzeri şişlikler ile ortaya çıkan, tedavi edilmediği taktirde yaşam standardını oldukça ciddi şekilde […]

Hidradenitis süpürativa nasıl tedavi edilir?

Hidradenitis süpürativa nasıl tedavisi edilir? Hidradenitis süpürativa nasıl tedavi edilir? Hidradenitis süppürativada birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Tedavi şikayetlerin, enfeksiyon ve lezyonların yaygınlığına gore yapılır. Bu amaçla topikal ve sistemik antibiyotikler, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, lazer tedavisi ve ciddi durumlarda cerrahi tedavi şekilleri kullanılmaktadır. Tedavi esnasında nelere dikkat edilmelidir? Hastalığın denetim altına alınmasında yaşam tarzının düzenlenmesi […]