Hidradenitis Tedavisi

Hidradenitis Tedavisi

Hidradenitis süppürativa’nın emareleri nedir?

Başlangıçta deride ve deri altında sivilceye benzer bezelye büyüklüğünde şişlikler şeklinde belirip, kendiliğinden gerileyebilir. Zaman içinde komşu bölgelerde yeni lezyonlar oluşup siyah noktalar, ağrılı, duyarlı, kırmızı ve bazen akıntılı olabilen şişlikler ve deri altında abseler ile seyreder. Hastalık iyileşmesi güç yaralara ve iyileşirken köprü benzeri deriden kabarık izlere, lezyonları birleştiren tünellerin, kanalların oluşumuna ve fena doku iyileşmeleri-skarlara niçin olabilir. Hidradenitis süpürativanın yaygınlığı ve ciddiyeti kişiler içinde farklılıklar gösterir, tek bir bölgede ya da birden oldukça bölgede görülebilir. Hastalık kimlerde görülür? Çoğu zaman erişkinlik süreci sonrası adım atar ve senelerce devam eder. Hanımlarda adam cinsiyete bakılırsa iki kat daha sık görülmektedir. Hastalığın erken tanı ve tedavisi; şikayetlerin gerilemesi, bulguların giderilmesi ve yeni lezyonların oluşumunun engellenmesi açısından faydalıdır.

Hidradenitis süppürativa’nın oluşmasına yol açan faktörler nedir?

Hidradenitis süppürativanın kati sebebi bilinmemektedir. Apokrin bez kanalında tıkanma, daralma, bakteriyel enfeksiyon ve oluşan iltihabi cevabın ter bezlerine, yağ bezlerine ve çevre dokuya ilerlemesiyle oluştuğu düşünülmektedir. Genetik yatkınlık, cinsiyet hormonları, bazı hormonal bozukluklar (polikistik over sendromu), obesite, glisemik indeksi yüksek gıdaların tüketilmesi, sigara şeklinde faktörler hastalığın ortaya çıkmasında suçlanan faktörlerdir.

 

Hidradenitis süppürativa’nın tanısı iyi mi konulur?

Tanı doktor tarafınca klinik bulgularla konulur, nadiren biyopsi alınması gerekebilir. Lezyonlardan bakteriyel araştırma amacıyla sürüntü örneğinin alınması ve kimi zaman çeşitli kan tahlillerinin yapılması gerekebilir.

Hidradenitis süppürativa’nın komplikasyonları nedir?

Tedavi edilmezse senelerce devam edebilen bir hastalıktır. Niçin olduğu görüntü ve koku sebebiyle hastalarda utanç, depresyon şeklinde bulgulara ve toplumsal izolasyona yol açabilir. Ek olarak infeksiyon gelişimi, anemi, lenf akımında bozulma, üretra, mesane, periton ve rektuma fistülizasyon, protein eksikliği, ileri olgularda skarlaşmaya bağlı kontraktür gelişmesi ve ekstremitelerde hareket kısıtlılığı şeklinde sonuçlara niçin olabilir. Lezyonların üstünde ender olarak deri kanseri de gelişebilir.

Hidradenitis süpürativa iyi mi tedavi edilir?

Hidradenitis süppürativada birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Tedavi şikayetlerin, enfeksiyon ve lezyonların yaygınlığına bakılırsa yapılır. Bu amaçla topikal ve sistemik antibiyotikler, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, lazer tedavisi ve ciddi durumlarda cerrahi tedavi şekilleri kullanılmaktadır.

Tedavi esnasında nelere dikkat edilmelidir?

Hastalığın denetim altına alınmasında yaşam tarzının düzenlenmesi önemlidir. Bunlar;

• İlgili bölgelerin temiz, kuru tutulması

• Bölgesel hijyene dikkat edilmesi

• Sürtünme ve nemin azaltılması (Bileşik ve dar giysilerden kaçınılması)

• Sigara içilmemesi

• Kilo verilmesi- Fazla kilo, deri kıvrımlarının derinliğini arttırarak; sürtünmenin daha çok olmasına, bölgesel tahrişe ve bakteri çoğalmasına niçin olur.

• Diyetin düzenlenmesi (glisemik indeksi yüksek gıdalardan kaçınma).

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

 

 

 

Benzer Yazılar ..

HS Hastalığı (Köpek Memesi Hastalığı) Tedavisi

HS Hastalığı (Köpek Memesi Hastalığı) Tedavisi Hidradenitis suppurativa’nın teşhisine destek olacak kati bir kontrol yoktur. Bir hekim cildin etkilenen bölgelerini inceler ve enfekte bir bölgeden bir örnek alabilir. Bu, tanı koymada destek olabilir, bundan dolayı durum çoğu zaman cilt enfeksiyonlarına yol açan bakterilerin varlığı ile ilişkili değildir. Hidradenitis suppurativa akne yada batık tüyler için yanlış […]

HS Hastalığı Belirtileri

HS Hastalığı Emareleri HS Emareler, apokrin bezleri olarak malum ter bezlerini etkileyen kronik, enflamatuar bir hastalıktır. HS’li bir çok kişide, koltuk altı, kasık, vulva yada anal bölgede tekrarlayan lezyonlar gelişir. Bununla beraber, bazı durumlarda, durum göğüslerin, kafa derisinin yada öteki alanların ter bezlerini içerebilir. Kanıtlar, dişilerin daha oldukca koltuk altı yada vulvar bölgede etkilendiğini, adamların […]