Kıl kökü iltihabı (Folikülit) Türleri Nelerdir ?

Folikülit türleri Nedir?

Folikülitin iki ana türü vardır; yüzeysel ve derin. Yüzeysel tip folikülün bir kısmını ihtiva eder ve derin tip tüm folikülü ihtiva eder ve çoğu zaman daha şiddetlidir.

Yüzeysel folikülit Çeşitleri

Bakteriyel folikülit

Bu yaygın tip kaşıntılı, beyaz, irin dolu çarpmalarla işaretlenir. Saç folikülleri çoğu zaman Staphylococcus aureus (stafilokok) bakterileri ile enfekte olduğunda ortaya çıkar. Stafilokok bakterileri daima ciltte yaşar. Sadece çoğu zaman yalnız vücudunuza bir kesik yada başka bir yara ile girdiklerinde sorunlara niçin olurlar.

Sıcak küvet folikülit (pseudomonas folikülit)

Bu tip ile, yol açan bakterilere maruz kaldıktan bir ila iki gün sonrasında kırmızı, yuvarlak, kaşıntılı şişlikler döküntüsü geliştirebilirsiniz. Sıcak küvet foliküliti, klor ve pH seviyelerinin iyi düzenlenmediği sıcak küvetler ve ısıtmalı havuzlar da dahil olmak suretiyle birçok yerde bulunan pseudomonas bakterilerinden oluşur.

Jilet darbeleri (pseudofolliculitis barbae).

Bu, batık tüylerin niçin olduğu bir cilt tahrişidir. Çoğunlukla kıvırcık saçlı, oldukça yakın tıraş olan ve yüz ve uzunlukta en belirgin olan erkekleri etkisinde bırakır. Bikini Balmumu alan insanoğlu kasık bölgesinde Berber kaşıntısı geliştirebilir. Bu durum karanlık yükseltilmiş yara izleri (keloidler) bırakabilir.

Pityrosporum (pit-ıh-ROS-puh-ROM) folikülit

Bu tip sırt ve göğüste ve kimi zaman boyun, omuzlar, üst kollar ve yüzünde kronik, kırmızı, kaşıntılı püstüller üretir. Bu tip bir maya enfeksiyonundan oluşur.

Derin folikülit formları şunlardır:

Sycosis barbae

Bu tip tıraş olmaya süregelen erkekleri etkisinde bırakır.
Gram negatif folikülit. Bu tip kimi zaman akne için uzun soluklu antibiyotik tedavisi alıyorsanız gelişir.

Kaynar (furuncles) ve carbuncles

Bunlar, saç folikülleri stafilokok bakterileri ile derinden enfekte olduğunda ortaya çıkar. Bir kaynama çoğu zaman ansızın ağrılı pembe yada kırmızı bir yumru olarak ortaya çıkar. Bir karbonkül bir kaynar kümesidir.

Eozinofilik (pit-ih-ROS-puh-rum) folikülit

Bu tip esas olarak HIV/AIDS’li insanları etkisinde bırakır. Emareler ve semptomlar, yüzün ve üst vücudun saç foliküllerinin yakınında oluşan yoğun kaşıntı ve tekrarlayan çarpma ve sivilce lekelerini ihtiva eder. İyileştikten sonrasında, etkilenen cilt cildinizin daha ilkin olduğundan daha koyu olabilir (hiperpigmente). Eozinofilik folikülitin sebebi bilinmemektedir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Güncel Özel HS Hastalığı

Güncel Hususi HS Hastalığı Köpek memesi hastalığı güncel hususi Hidradenitis Süpürativa güncel hususi izahat. Hidradenitis Süpürativa: Güncel Hidradenitis Süpürativa (HS hastalığı); tekrarlayan, kronik inflamatuar birderi hastalığıdır. Puberte sonrası başlamış olan, derin, inflamatuar ağrılı lezyonlarla karakterizedir. Vücudun apokrin bezlerle karakterize olan; aksilla, anogenital ve inguinal bölgelerinde yaygındır. Köpek memesi Hastalığın prevalansı çalışmanın popülasyon ve metodolojik özelliklerine […]

Akne inversa (AI)

Akne inversa (AI) Akne inversa / hidradenitis suppurativa nedir? Akne inversa (AI) olarak da adlandırılan Hidradenitis suppurativa (HS), bilhassa aşağıdaki bölgelerin etkilendiği saç köklerinin kronik enflamatuar bir hastalığıdır: koltuk altları, kasık, anal ve genital bölgeler, göbek kıvrımları ve hanım memesinin altındaki kıvrımlar. İlk deri değişimleri çoğu zaman erişkinlik çağından sonrasında adım atar ve hastalığa çoğu […]