Kıl kökü iltihabı (Folikülit) Türleri Nelerdir ?

Folikülit türleri Nelerdir?

Folikülitin iki ana türü vardır; yüzeysel ve derin. Yüzeysel tip folikülün bir kısmını içerir ve derin tip tüm folikülü içerir ve genellikle daha şiddetlidir.

Yüzeysel folikülit Çeşitleri

Bakteriyel folikülit

Bu yaygın tip kaşıntılı, beyaz, irin dolu çarpmalarla işaretlenir. Saç folikülleri genellikle Staphylococcus aureus (stafilokok) bakterileri ile enfekte olduğunda ortaya çıkar. Stafilokok bakterileri her zaman ciltte yaşar. Ancak genellikle sadece vücudunuza bir kesik veya başka bir yara ile girdiklerinde sorunlara neden olurlar.

Sıcak küvet folikülit (pseudomonas folikülit)

Bu tip ile, neden olan bakterilere maruz kaldıktan bir ila iki gün sonra kırmızı, yuvarlak, kaşıntılı şişlikler döküntüsü geliştirebilirsiniz. Sıcak küvet foliküliti, klor ve pH seviyelerinin iyi düzenlenmediği sıcak küvetler ve ısıtmalı havuzlar da dahil olmak üzere birçok yerde bulunan pseudomonas bakterilerinden kaynaklanır.

Jilet darbeleri (pseudofolliculitis barbae).

Bu, batık tüylerin neden olduğu bir cilt tahrişidir. Çoğunlukla kıvırcık saçlı, çok yakın tıraş olan ve yüz ve boyunda en belirgin olan erkekleri etkiler. Bikini Balmumu alan insanlar kasık bölgesinde Berber kaşıntısı geliştirebilir. Bu durum karanlık yükseltilmiş yara izleri (keloidler) bırakabilir.

Pityrosporum (pit-ıh-ROS-puh-ROM) folikülit

Bu tip sırt ve göğüste ve bazen boyun, omuzlar, üst kollar ve yüzünde kronik, kırmızı, kaşıntılı püstüller üretir. Bu tip bir maya enfeksiyonundan kaynaklanır.

Derin folikülit formları şunlardır:

Sycosis barbae

Bu tip tıraş olmaya başlayan erkekleri etkiler.
Gram negatif folikülit. Bu tip bazen akne için uzun süreli antibiyotik tedavisi alıyorsanız gelişir.

Kaynar (furuncles) ve carbuncles

Bunlar, saç folikülleri stafilokok bakterileri ile derinden enfekte olduğunda ortaya çıkar. Bir kaynama genellikle aniden ağrılı pembe veya kırmızı bir yumru olarak ortaya çıkar. Bir karbonkül bir kaynar kümesidir.

Eozinofilik (pit-ih-ROS-puh-rum) folikülit

Bu tip esas olarak HIV/AIDS’li insanları etkiler. Belirtiler ve semptomlar, yüzün ve üst vücudun saç foliküllerinin yakınında oluşan yoğun kaşıntı ve tekrarlayan çarpma ve sivilce lekelerini içerir. İyileştikten sonra, etkilenen cilt cildinizin daha önce olduğundan daha koyu olabilir (hiperpigmente). Eozinofilik folikülitin nedeni bilinmemektedir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

HS Hastalığı Ve Sendromları

HS Hastalığının Sendromları Birçok HS hastasının başka kronik hastalıkları vardır, bu da araştırmacıların hidradenitin sadece cildi değil, tüm vücudu etkileyen sistemik bir hastalık olduğunu düşünmesine neden olur. Başka bir teori: HS, bağışıklık sistemindeki bir tür kusuru, iltihaplı bağırsak hastalığı ve belirli artrit türleri gibi diğer otoimmün bozukluklarla paylaşır. Bu durumlarda, otoimmün inflamatuar hücreler kan dolaşımında […]

Folikülit Nedir?

Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) Nedir ? Folikülit, saç foliküllerinin iltihaplandığı yaygın bir cilt hastalığıdır. Genellikle bakteriyel veya fungal bir enfeksiyondan kaynaklanır. İlk başta, saç köklerinin etrafındaki küçük kırmızı yumrular veya beyaz başlı sivilceler gibi görünebilir-her saçın büyüdüğü küçük cepler. Enfeksiyon yayılabilir ve iyileşmeyen, kabuklu yaralara dönüşebilir. Bu durum hayatı tehdit edici değildir, ancak kaşıntılı, ağrılı […]