Açık Renk Giydirmeyen Hastalık: Hidradenitis Suppurativa

Açık Renk Giydirmeyen Hastalık: Hidradenitis Suppurativa

Hidradenitis suppurativanın kati sebebi hemen hemen bilinmemektedir. Sadece genetik etkenler, hormonlar, aşırı kilo, alkol ve sigara tüketiminin hidradenitis supurativayı tetiklediği bilinmektedir. 40 yaş üstündeki bireylerde nadiren görülen hidradenitis suppurativa, erişkinlik sonrasında hormonların etkisiyle daha sık görülmektedir. Hidradenitis suppurativa, koltuk altı, meme altı, kasık, göbek deliği çevresi, kalçaların arası, iç bacakların birbirine sürten kısmı ve hanım cinsel organı şeklinde alanlarda sıkça görülmektedir.

“Bu alanların temiz ve kuru tutulması hidradenitis supurativa oluşumuna karşı alınabilecek önlemlerdendir. Bununla beraber hidradenitis suppurativa oluşumuna yatkın kişilerin dar ve bileşik giysilerden kaçınmaları bilhassa önerilmektedir.”

 Hemen hemen bilimsel bir kanıt söz mevzusu olmamakla beraber sigara ve alkol tüketiminin hidradenitis suppurativa oluşumunda etkili bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bundan dolayı alkol ve sigara tüketen kişiler hidradenitis suppurativa risk grubunda yer almaktadırlar.

Hidradenitis Suppurativa Tedavisi

Hidradenitis supurativa tedavisi vakanın derecesine ve emarelerine gore değişkenlik göstermektedir. Erken teşhis edilmiş hidradenitis suppurativa vakalarında ilaç tedavisi ile apsenin oluşumu engellenerek hastalığın ilerlemesi önlenmektedir. Hidradenitis suppurativa tedavisinde kullanılan ilaçlar; Antibiyotikler : Enfeksiyonun yayılmasını önlemek adına kullanılmaktadır.

Oral retinoid İlaçlar

Yağ bezi fonksiyonları azaltır ve böylece kıl köklerinin tıkanmasını önler. Nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar : Şişliğin azalmasını sağlarken hem de ağrı tedavisi için kullanılır. Kortikosteroidler yada immünsupresif ilaçlar : Erken teşhis edilmiş hidradenitis supurativa vakalarında inflamasyonu azaltmak için kullanılır. İlaç tedavisi esnasında hastanın dikkat etmesi ihtiyaç duyulan birkaç kaide ile başarı göstermiş netice alınması mümkün olabilir. Hastanın hijyene dikkat etmesi, kilo kontrolünü sağlayarak şişman ise zayıflaması, burow solüsyon yada sodyum klorür solüsyon ile ılık kompres yapması, dar giysilerden kaçınması, sigara tüketiminden kaçınması ve lazer epilasyon ile bölgenin kıllardan arındırılması sağlanmalıdır.  İlaç tedavisi için geç kalınmış vakalarda cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Hidradenitis suppurativa tedavisinde en etkili yöntem cerrahi müdahaledir. Sadece cerrahi müdahale sonrasında hastalığın tekrardan tekrarlamaması için cerrahi işlem meydana getirilen bölgenin geniş tutulması gerekmektedir.

HS Hidradenitis 2020, Hidradenitis Forum, Hidradenitis Yardım, Hidradenitis hastalığı, Hidradenitis tedavisi, Hidradenitis den kurtulanlar, Hidradenitis gurup

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Kıl Kökü İltihabı

Kıl Kökü İltihabı Kıl Kökü İltihabı, Kıl kökü iltihabı hastalığı Kıl kökü iltihabı hastalığı tedavisi, kıl kökü tedavisi, hs hastalığı tedavisi, köpek memesi hastalığı KIL KÖKÜ İLTİHABI-FOLİKÜLİT Vücudumuzun her bölgesinde bulunan kıllar düzgüsel şartlar altında vücudumuzdan dışarıya doğru çıkmaktadır. Kıl kökü iltihabı öteki ismiyle folikülit, çoğu zaman yüz, üst sırt ve alt bacaklarda görülmektedir. Vücudumuzun […]

Akne inversa (AI)

Akne inversa (AI) Akne inversa / hidradenitis suppurativa nedir? Akne inversa (AI) olarak da adlandırılan Hidradenitis suppurativa (HS), bilhassa aşağıdaki bölgelerin etkilendiği saç köklerinin kronik enflamatuar bir hastalığıdır: koltuk altları, kasık, anal ve genital bölgeler, göbek kıvrımları ve hanım memesinin altındaki kıvrımlar. İlk deri değişimleri çoğu zaman erişkinlik çağından sonrasında adım atar ve hastalığa çoğu […]