Hidradenitis Suppurativa hastası sağlığına kavuştu

Gaziantep’te yaşayan 30 yaşındaki Halil İbrahim Benek, 5 yıl ilkin Hidradenitis Suppurativa (HS) hastalığına yakalandı.

Gaziantep’te yaşayan 30 yaşındaki Halil İbrahim Benek, 5 yıl ilkin Hidradenitis Suppurativa (HS) hastalığına yakalandı.

Koltuk altında sivilce zannettiği akıntıları önemsemeyen Benek, kollarını oynatamaz hale ulaşınca hekimlere başvurdu.

Rahatsızlığı teşhis edilemeyen Benek’in koltuk altındaki iltihaplar boşaltıldı. Geçirdiği ameliyata karşın şikayetleri bitmeyen Benek, dermatoloji kısmına başvurdu.

Yanlış teşhisler sonucu bir türlü iyileşemeyen delikanlı, nihayet HS teşhisinin konulmasının peşinden 4 senelik tedavi sonucunda sağlığına kavuştu.

Benek, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, ilk başta koltuk altındaki akıntıları sivilce zannettiğini, toplumsal ve iş yaşamının fazlaca negatif etkilendiğini söylemiş oldu.

Hastanelere müracaat ettikten sonrasında ameliyat bulunduğunu ifade eden Benek, iki koltuk altındaki apselerin boşaltıldığını söyledi.

“Her akıntı sivilce değildir”

Ameliyata karşın rahatsızlığının devam ettiğini belirten Benek, şunları söyledi:

“Sonunda dermatoloğa başvurmaya karar verdik. Serhat hocama ulaştım. Günlük yaşantımda kollarımı oynatamıyordum, ağrılarım oluyordu. Bir yıl başlangıç tedavisi sürdü. Akıntılar kesildi. Sonrasında ara dönemlerde küçük lezyonlar şeklinde oldu. Tedaviye yanlış yoldan başladım. Her akıntı sivilce değildir. İlk teşhisi dermatologlar koymalı. Onlar, uygun görürse genel cerrahiye yönlendiriyorlar. Biz hastalar kendi ön teşhisimizi koyduğumuz için tedavi gecikiyor. Ben Serhat hocama hekimliği ve insaniyeti için fazlaca teşekkür ederim.”

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat İnalöz ise Halil İbrahim Benek’e yanlış tedaviler uygulandığını, fizyolojik ve ruhsal açıdan zor dönemler yaşadığını belirtti.

Dermatologlara danışılmadan, cerrahi işlem uygulandığını dile getiren İnalöz, “Halil bey ameliyattan sonrasında kötüleştiğini, kasık bölgesindeki çıbanların yaşamını negatif etkilediğini söyleyince halk içinde da köpek memesi olarak malum HS teşhisini koyduk. Bu hastalığın tüm dünyada averaj teşhis süresi 7 yıl. Teşhiste uzun bir süre geçebiliyor. Sebebi hastalığın fazlaca iyi tanınmaması. Halil bey ilk vardığında işine gidemeyecek durumdaydı. Yanlış tedavileri düzeltmek için antibiyotik tedavisine başladık, iğnelerle rahatlattık. Şu anda evli ve bir evladı var.” dedi.

“Hanımlarda erkeklere gore daha çok görülüyor”

Hastalığın sivilce, akne şeklinde başladığını, ondan sonra apseleştiğini özetleyen İnalöz, şöyleki konuştu:

“HS, vücudun kendi bağışıklık sisteminin düzensizliğinden meydana gelen kronik bir deri hastalığı. Ters bölgeler dediğimiz koltuk altı, kasıkta kronik ağrılı iltihapla beraber ortaya çıkıyor. Başta minik görünen akneler, içi dolu apseleşmeye başlıyor. Doğru teşhis konulamadığı için hastalar oturamaz, kolunu oynatamaz hale geliyor. HS, sayısal olarak hanımlarda erkeklere gore daha çok görülüyor. Bilhassa hanımların ay dönemlerinde şiddetli geçiyor. Mahrem bölgesinde olduğundan hastalar utanıyor. Bu da teşhis ve tedavileri geciktiriyor. Teşhis geç konulduğu için hastalar kendilerini kanser bile zannediyor. Stres ve sigara da rahatsızlığı tetikliyor. Şişman hastalar daha şiddetli geçiriyor. Onlara zayıflamalarını tavsiye ediyoruz. Vücut direnciyle ilgili olduğundan belli yaştan sonrasında ağrılar azalıyor. Menopoza giren hanımlarda ağrı daha azca oluyor. Ek olarak bu hastalık genetik kökenlidir.”

HS’nin teşhis ve tedavisinin ekip işi bulunduğunu, dermatologların teşhisinin peşinden cerrahların işe girebileceğini ifade eden İnalöz, hastalara utanmamaları çağrısında bulunarak, ne olursa olsun dermatologlara başvurulması icap ettiğini söylemiş oldu.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Hidradenitis Süpürativa Ve Hayat Kalitesi

Hidradenitis Süpürativa Ve Yaşam Kalitesi Toplumda Köpek Memesi hastalığı olarak malum Hidradenitis Süpürativa(HS) hastalığı nedir? Toplumda köpek memesi hastalığı olarak da malum hidradenitis süpürativa, vücutta bilhassa kıvrım bölgelerinde yerleşim gösteren. Alevlenmeler yaparak şiddetli sivilce, çıban ve içinden iltihaplı akıntıların geldiği, zaman içinde bu sivilce ve çıbanların kronik hale gelmiş olarak o bölgede yıkıma niçin olarak doku […]

Köpek Memesi Beslenme Nasıl olmalı ?

Köpek memesi hastalığı, beslenme ile oldukça ilgili bağlantısı vardır. Staphylococcus aureus (MRSA) metisilin grubuna dirençli olan bakteriler oldukça dirençli ve nerdeyse şu anki uygulanan bir oldukça tedavilere karşılık veremeyen bir hastalıktır. Hasta olan şahıs eğer yaşam tarzına dikkat etmezsek ne yazık ki alınan tedavi ne olursa olsun kesinlikle iyi bir netice veremez. Staphylococcus aureus hem cemiyet […]