HS Hastalığı (Köpek Memesi Hastalığı) Tedavisi

HS Hastalığı (Köpek Memesi Hastalığı) Tedavisi

Hidradenitis suppurativa’nın teşhisine yardımcı olacak kesin bir test yoktur.

Bir doktor cildin etkilenen bölgelerini inceler ve enfekte bir bölgeden bir örnek alabilir. Bu, tanı koymada yardımcı olabilir, çünkü durum genellikle cilt enfeksiyonlarına neden olan bakterilerin varlığı ile ilişkili değildir.

Hidradenitis suppurativa akne veya batık tüyler için yanlış olabilir.

Hidradenitis suppurativa Nasıl Kurtulunur ?

Hidradenitis suppurativa, sürekli tedavi gerektiren ve genellikle yönetilmesi zor olan ömür boyu tekrarlayan bir durumdur.

Daha da kötüleşmesini önlemek için bu durumu erken evrelerde tanımak ve teşhis etmek çok önemlidir.

Hidradenitis suppurativa tedavisi bireye göre uyarlanacaktır. Erken evrelerde ilaçla kontrol edilebilir. Şiddetli veya kalıcı vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Kullanılan bazı tedavi yöntemleri aşağıda özetlenmiştir.

Antibiyotikler

Özellikle ağrılı, iltihaplı ve sızan irin topaklarınız varsa, enfeksiyonunuz olabileceğinden 1 veya 2 haftalık bir antibiyotik tablet reçete edilebilir. Bununla birlikte, hidradenitis suppurativa’da ikincil bir bakteriyel enfeksiyon o kadar yaygın değildir, bu nedenle etkilenen bölgenin bir çubuğu alınmalıdır.

Bakteriyel enfeksiyon yoksa, iltihaplanmayı önlemek için düşük dozda antibiyotik kullanılabilir. Bu daha uzun antibiyotik tedavisi, gelişen topak sayısını azaltmak amacıyla en az 3 ay sürecektir.

Size bir krem (topikal) veya içtiğiniz bir tablet, kapsül veya sıvı olarak antibiyotik verilebilir. Antibiyotik türleri eritromisin, lenfesiklin, doksisiklin ve tetrasiklin içerebilir.

Şiddetli hidradenitis suppurativa vakalarında, klindamisin ve rifampisin kombinasyonu etkili olabilir, ancak bu antibiyotikler genellikle GPs yerine dermatologlar tarafından reçete edilir.

Antiseptik

Etkilenen bölgelere günlük olarak uygulanan %4 klorheksidin gibi antiseptik yıkamalar genellikle diğer tedavilerin yanı sıra reçete edilir.

Retinoidler

İzotretinoin ve asitretin gibi retinoidler A vitamini bazlı ilaçlardır. Akne tedavisi için olduğu gibi hidradenitis suppurativa’yı tedavi etmek için etkili değildirler, ancak bazı insanlara yardımcı olabilirler.Retinoidler her zaman dermatologlar tarafından reçete edilir. Dikkatli kullanılmalı ve hamilelik sırasında alınmamalıdır.

Gebelikler

Hidradenitis suppurativa bir süre önce alevlenirse, kombine doğum kontrol hapı almaktan faydalanabilirsiniz.

İmmünosupresif tedaviler (infliksimab ve adalimumab)

Çok ciddi hidradenitis suppurativa vakalarında, adalimumab (biyolojik terapi) gibi bağışıklık sistemini baskılayan tedaviler yararlı olabilir.

Bununla birlikte, bağışıklık sistemini baskılamakla ilişkili riskler vardır, bu nedenle genellikle diğer tedaviler işe yaramazsa sadece bir dermatolog tarafından reçete edilirler.

İnfliksimab ve adalimumab, evde veya hastanede düzenli aralıklarla enjeksiyonla verilen immünosupresif tedavilerdir.

Steroidler

Nadiren, şiddetli iltihaplı cildi azaltmak için prednizolon gibi steroidler reçete edilebilir. Steroidler tablet olarak alınabilir veya doğrudan etkilenen cilde enjeksiyon yapılabilir.

Steroidlerin olası yan etkileri arasında kilo alımı, zayıf uyku ve ruh hali değişimleri bulunur.

Steroid tabletlerin ve steroid enjeksiyonlarının yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

 

Benzer Yazılar ..

Köpek Memesi Hastalığına Dikkat

Köpek Memesi Hastalığına Dikkat Köpek Memesi Hastalığına Dikkat, köpek memesi hastalığı çaresi, köpek memesi hastalığı, köpek memesi hastalığı tedavisi, köpek memesi hastalığı sonuç, hs hasta Köpek Memesi Hastalığına Ne İyi Gelir? Köpek memesinin tedavisinin olmadığını düşünen pek çok umutsuz hasta bulunmaktadır. Fakat bu hastalık doğal ilaçlar, kimyasal ilaçlar ve cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Hastalığın […]

Kimler Hidradenitis Suppurativa Adayıdır?

Kimler Hidradenitis Suppurativa Adayıdır? HİDRADENİTİS SUPPURATİVA (HS) Hidradenitis Suppurativayı Ne Kadar Tanıyorsunuz? Hidradenitis suppurativa, genellikle kol altı ve kasık çevresinde kendisini gösteren halk arasında köpek memesi olarak adlandırılan kronik bir deri hastalığıdır. Vücudumuzda üç ayrı bölgede bulunan erkin, apokrin ve sebaseöz salgı bezleri HS’nin en sevdiği bölgelerdir. Köpek memesi hastalığı Cilt altında ortalama bezelye büyüklüğünde […]