HS Hastalığı (Köpek Memesi Hastalığı) Tedavisi

HS Hastalığı (Köpek Memesi Hastalığı) Tedavisi

Hidradenitis suppurativa’nın teşhisine destek olacak kati bir kontrol yoktur.

Bir hekim cildin etkilenen bölgelerini inceler ve enfekte bir bölgeden bir örnek alabilir. Bu, tanı koymada destek olabilir, bundan dolayı durum çoğu zaman cilt enfeksiyonlarına yol açan bakterilerin varlığı ile ilişkili değildir.

Hidradenitis suppurativa akne yada batık tüyler için yanlış olabilir.

Hidradenitis suppurativa Iyi mi Kurtulunur ?

Hidradenitis suppurativa, devamlı tedavi gerektiren ve çoğu zaman yönetilmesi zorluk derecesi yüksek yaşam boyu tekrarlayan bir durumdur.

Daha da kötüleşmesini önlemek için bu durumu erken evrelerde tanımak ve teşhis etmek oldukça önemlidir.

Hidradenitis suppurativa tedavisi bireye nazaran uyarlanacaktır. Erken evrelerde ilaçla denetim edilebilir. Şiddetli yada kalıcı vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Kullanılan bazı tedavi şekilleri aşağıda özetlenmiştir.

Antibiyotikler

Bilhassa ağrılı, iltihaplı ve sızan irin topaklarınız var ise, enfeksiyonunuz olabileceğinden 1 yada 2 haftalık bir antibiyotik tablet reçete edilebilir. Bununla beraber, hidradenitis suppurativa’da ikincil bir bakteriyel enfeksiyon o denli yaygın değildir, bu yüzden etkilenen bölgenin bir çubuğu alınmalıdır.

Bakteriyel enfeksiyon yoksa, iltihaplanmayı önlemek için düşük dozda antibiyotik kullanılabilir. Bu daha uzun antibiyotik tedavisi, gelişen topak sayısını azaltmak amacıyla minimum 3 ay sürecektir.

Size bir krem (topikal) yada içtiğiniz bir tablet, kapsül yada sıvı olarak antibiyotik verilebilir. Antibiyotik türleri eritromisin, lenfesiklin, doksisiklin ve tetrasiklin içerebilir.

Şiddetli hidradenitis suppurativa vakalarında, klindamisin ve rifampisin kombinasyonu etkili olabilir, sadece bu antibiyotikler çoğu zaman GPs yerine dermatologlar tarafınca reçete edilir.

Antiseptik

Etkilenen bölgelere günlük olarak uygulanan %4 klorheksidin şeklinde antiseptik yıkamalar çoğu zaman öteki tedavilerin yanı sıra reçete edilir.

Retinoidler

İzotretinoin ve asitretin şeklinde retinoidler A vitamini bazlı ilaçlardır. Akne tedavisi için olduğu şeklinde hidradenitis suppurativa’yı tedavi etmek için etkili değildirler, sadece bazı insanlara destek olabilirler.Retinoidler daima dermatologlar tarafınca reçete edilir. Dikkatli kullanılmalı ve hamilelik esnasında alınmamalıdır.

Gebelikler

Hidradenitis suppurativa bir süre ilkin alevlenirse, kombine doğum denetim hapı almaktan faydalanabilirsiniz.

İmmünosupresif tedaviler (infliksimab ve adalimumab)

Fazlaca ciddi hidradenitis suppurativa vakalarında, adalimumab (biyolojik terapi) şeklinde bağışıklık sistemini baskılayan tedaviler yararlı olabilir.

Bununla beraber, bağışıklık sistemini baskılamakla ilişkili riskler vardır, bu yüzden çoğu zaman öteki tedaviler işe yaramazsa bir tek bir dermatolog tarafınca reçete edilirler.

İnfliksimab ve adalimumab, evde yada hastanede tertipli aralıklarla enjeksiyonla verilen immünosupresif tedavilerdir.

Steroidler

Nadiren, şiddetli iltihaplı cildi azaltmak için prednizolon şeklinde steroidler reçete edilebilir. Steroidler tablet olarak alınabilir yada direkt etkilenen cilde enjeksiyon yapılabilir.

Steroidlerin ihtimaller içinde yan tesirleri içinde kilo alımı, zayıf uyku ve ruh hali değişimleri bulunur.

Steroid tabletlerin ve steroid enjeksiyonlarının yan tesirleri hakkında daha çok informasyon edinin.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

 

Benzer Yazılar ..

Hidradenitis süpürativa nasıl tedavi edilir?

Hidradenitis süpürativa nasıl tedavisi edilir? Hidradenitis süpürativa nasıl tedavi edilir? Hidradenitis süppürativada birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Tedavi şikayetlerin, enfeksiyon ve lezyonların yaygınlığına gore yapılır. Bu amaçla topikal ve sistemik antibiyotikler, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, lazer tedavisi ve ciddi durumlarda cerrahi tedavi şekilleri kullanılmaktadır. Tedavi esnasında nelere dikkat edilmelidir? Hastalığın denetim altına alınmasında yaşam tarzının düzenlenmesi […]

Korkutan Hastalık : HİDRADENİTİS SUPPURATİVA

Korkutan Hastalık : HİDRADENİTİS SUPPURATİVA Adıyla tanınan köpek memesi hastalığı, ter bezlerinin olduğu yerlerde ağrılı ve iltihaplı apselerle meydana çıkan süreğen bir deri hastalığıdır. Daha evvelce bu hastalığı duymayan vatandaşlar, köpek memesi hastalığı ile ilgili informasyon alabilmek istiyor. Peki, HS hastalığı nedir? İşte, ilgili dört gözle beklenen detaylar… HİDRADENİT (HS) TOPLUMDA TEDAVİSİ Aşağı yukarı her 100 […]