Hidradenitis suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı) Nedir?

Hidradenitis suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı) Nedir?

Hidradenitis suppurativa (HS), ciltte apselere ve yara izlerine neden olan ağrılı, uzun süreli bir cilt hastalığıdır.

Hidradenitis suppurativa’nın kesin nedeni bilinmemektedir, ancak genellikle kasık, alt, göğüsler ve koltuk altı çevresinde ter bezlerinin bulunduğu saç foliküllerinin yakınında görülür.Bilinmeyen nedenlerden dolayı, erkeklerden daha fazla kadın bu duruma sahiptir. Nüfusun yaklaşık %1’ini etkilediği düşünülmektedir.

Belirtileri Nelerdir ?

Hidradenitis suppurativa belirtileri hafif ila şiddetli arasında değişir. Bu, ciltte irin sızdıran kaynar topaklar, siyah noktalar, kistler, yara izleri ve kanalların bir karışımına neden olur. Siyah bir kişinin koltuk altının derisinde bir dizi büyük kaynar topaklar Hidradenitis suppurativa, cildin yüzeyinde etli topakların büyümesine neden olabilir.İrin sızdıran büyük, ağrılı görünümlü bir lezyon ile beyaz bir kişinin koltuk-altının yakın çekimi Bazen cildin altında dar kanallar (sinüs yolları) oluşur, bu da yüzeyde patlayabilir ve irin akabilir
Bu durum genellikle 1 yerde gelişen bezelye büyüklüğünde sert bir yumru ile başlar. Bu, birkaç saat veya gün sonra kaybolur veya yırtılır ve sızar.Yeni topaklar daha sonra yakındaki bir alanda sıklıkla gelişecektir. Bunlar ilaçla kontrol edilmezse, daha büyük topaklar gelişebilir ve yayılabilir. Sinüs yolları adı verilen dar kanallar da cildin altında oluşur, bu da yüzeyde patlar ve irin sızar.

Hidradenitis suppurativa çok acı vericidir. Topaklar aşağıdaki alanlarda ciltte gelişir:

  • kasık ve cinsel organların etrafında
  • koltuk altlarında
  • altta ve anüs çevresinde
  • göğüslerin altında

Apseler ayrıca ense, kemer ve iç uyluklara da yayılabilir. Etkilendiği bilinen diğer izole alanlar arasında bacakların ön veya arka kısmı, yanlar, arka alan ve yüz bulunur.Bazı topaklar bakterilerle enfekte olabilir ve antibiyotiklerle tedavi edilmesi gereken ikincil bir enfeksiyona neden olabilir.Hidradenitis suppurativa ile birçok kişi de deride küçük bir delik veya “tünel” olan bir pilonidal sinüs geliştirir.

Hidradenitis suppurativa’ya ne sebep olur?

Hidradenitis suppurativa’nın kesin nedeni bilinmemektedir, ancak topaklar tıkanmış saç foliküllerinin bir sonucu olarak gelişir.

Sigara ve obezite, hidradenitis suppurativa ile güçlü bir şekilde ilişkilidir ve obez ve/veya sigara içiyorsanız, semptomlarınızı daha da kötüleştirecektir.

Hidradenitis suppurativa genellikle ergenlik döneminde başlar, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Ergenlikten önce ve menopozdan sonra daha az yaygındır, bu da seks hormonlarının bir rol oynadığını gösterebilir. Bu hastalığı olan birçok insan da akne ve aşırı saç büyümesine (hirsutizm) sahiptir.

Nadir durumlarda, hidradenitis suppurativa, özellikle kasık bölgesi ve anüs yakınındaki cilt etrafında gelişirse, Crohn hastalığı ile bağlantılı olabilir. Crohn hastalığı, sindirim sisteminin mukozasının iltihaplanmasına neden olan uzun süreli bir durumdur.

Hidradenitis suppurativa, tüm vakaların yaklaşık üçte birinde ailelerde görülür. Bulaşıcı değildir ve kötü hijyen ile bağlantılı değildir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı)

Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı) Hidradenitis süppürativa; HS apokrin ter bezlerinin sık tekrarlayan iltihabi hastalığıdır. Halk arasında köpek memesi hastalığı olarakta tanımlanmaktadır. Derimizde ekrin, apokrin ve sebaseöz bez adı verilen üç ayrı tip salgı bez vardır. Apokrin ter bezleri ter bezi olarak isimlendirilmekle birlikte asıl görevleri vücut ısı düzenlenmesi değildir. Kişiye özgü kokunun oluşmasını sağlarlar. […]

Hidradenitis suppurativa nedir ?

Hidradenitis suppurativa nedir ? Akne inversa olarak da bilinen faktör Hidradenitis suppurativa (HS), iltihaplı ve şişmiş topakların ortaya çıkması ile karakterize uzun süreli bir cilt hastalığıdır. Bunlar tipik olarak ağrılıdır ve sıvı veya irin salgılayarak açılır ve en çok etkilenen alanlar koltuk altı, göğüs altı ve kasıktır. İyileştikten sonra yara dokusu kalır. Obezite ve Sigara’dan […]