Hidradenitis suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı) Nedir?

Hidradenitis suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı) Nedir?

Hidradenitis suppurativa (HS), ciltte apselere ve yara izlerine yol açan ağrılı, uzun soluklu bir cilt hastalığıdır.

Hidradenitis suppurativa’nın kati sebebi bilinmemektedir, sadece çoğu zaman kasık, alt, göğüsler ve koltuk altı çevresinde ter bezlerinin bulunmuş olduğu saç foliküllerinin yakınında görülür.Bilinmeyen nedenlerden dolayı, erkeklerden daha çok hanım bu duruma haizdir. Nüfusun ortalama %1’ini etkilediği düşünülmektedir.

Emareleri Nedir ?

Hidradenitis suppurativa emareleri hafifçe ila şiddetli içinde değişmiş olur. Bu, ciltte irin sızdıran kaynar topaklar, siyah noktalar, kistler, yara izleri ve kanalların bir karışımına niçin olur. Siyah bir kişinin koltuk altının derisinde bir takım büyük kaynar topaklar Hidradenitis suppurativa, cildin yüzeyinde etli topakların büyümesine niçin olabilir.İrin sızdıran büyük, ağrılı görünümlü bir lezyon ile beyaz bir kişinin koltuk-altının yakın çekimi Kimi zaman cildin altında dar kanallar (sinüs yolları) oluşur, bu da yüzeyde patlayabilir ve irin akabilir
Bu durum çoğu zaman 1 yerde gelişen bezelye büyüklüğünde sert bir yumru ile adım atar. Bu, birkaç saat yada gün sonrasında kaybolur yada yırtılır ve sızar.Yeni topaklar hemen sonra yakındaki bir alanda çoğunlukla gelişecektir. Bunlar ilaçla denetim edilmezse, daha büyük topaklar gelişebilir ve yayılabilir. Sinüs yolları adında olan dar kanallar da cildin altında oluşur, bu da yüzeyde patlar ve irin sızar.

Hidradenitis suppurativa fazlaca acı vericidir. Topaklar aşağıdaki alanlarda ciltte gelişir:

  • kasık ve cinsel organların çevresinde
  • koltuk altlarında
  • altta ve anüs çevresinde
  • göğüslerin altında

Apseler ek olarak ense, kemer ve iç uyluklara da yayılabilir. Etkilendiği malum öteki izole alanlar içinde bacakların ön yada arka kısmı, yanlar, arka alan ve yüz bulunur.Bazı topaklar bakterilerle enfekte olabilir ve antibiyotiklerle tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan ikincil bir enfeksiyona niçin olabilir.Hidradenitis suppurativa ile birçok şahıs de deride ufak bir delik yada “tünel” olan bir pilonidal sinüs geliştirir.

Hidradenitis suppurativa’ya ne sebep olur?

Hidradenitis suppurativa’nın kati sebebi bilinmemektedir, sadece topaklar tıkanmış saç foliküllerinin bir sonucu olarak gelişir.

Sigara ve aşırı kiloluluk, hidradenitis suppurativa ile kuvvetli bir halde ilişkilidir ve obez ve/yada sigara içiyorsanız, semptomlarınızı daha da kötüleştirecektir.

Hidradenitis suppurativa çoğu zaman erişkinlik döneminde adım atar, sadece her yaşta ortaya çıkabilir. Ergenlikten ilkin ve menopozdan sonrasında daha azca yaygındır, bu da cinsellik hormonlarının bir rol oynadığını izah edebilir. Bu hastalığı olan birçok insan da akne ve aşırı saç büyümesine (hirsutizm) haizdir.

Ender durumlarda, hidradenitis suppurativa, bilhassa kasık bölgesi ve anüs yakınındaki cilt çevresinde gelişirse, Crohn hastalığı ile bağlantılı olabilir. Crohn hastalığı, sindirim sisteminin mukozasının iltihaplanmasına yol açan uzun soluklu bir durumdur.

Hidradenitis suppurativa, tüm vakaların ortalama üçte birinde ailelerde görülür. Bulaşıcı değildir ve fena hijyen ile bağlantılı değildir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Köpek Memesi Hastalığı Bulguları

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI SEMPTOMLARI Köpek memesi hastalığı olarak malum hidradenitis suppurativa kıl ve ter bezlerinin yoğun olarak bulunmuş olduğu meme altları ve araları, koltuk altları, kasık bölgesi, genital bölge, kalça ve anüs çevresinde görülen, tekrarlayan, ağrılı, fena kokulu ve akıntılı sivilce ve çıban benzeri şişlikler ile ortaya çıkan, tedavi edilmediği taktirde yaşam standardını oldukça ciddi şekilde […]

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞININ ROLÜ

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞININ ROLÜ Toplumda Köpek Memesi hastalığı olarak malum Hidradenitis Süpürativa(HS) hastalığı nedir? Toplumda köpek memesi hastalığı olarak da malum hidradenitis süpürativa, vücutta bilhassa kıvrım bölgelerinde yerleşim gösteren,  alevlenmeler yaparak şiddetli sivilce, çıban ve içinden iltihaplı akıntıların geldiği, zaman içinde bu sivilce ve çıbanların kronik hale gelmiş olarak o bölgede yıkıma niçin olarak doku yapısını […]