Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) Nedir ?

Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) Nedir ?

Folikülit, saç foliküllerinin iltihaplandığı yaygın bir cilt hastalığıdır. Çoğu zaman bakteriyel yada fungal bir enfeksiyondan doğar. İlk başta, saç köklerinin etrafındaki minik kırmızı yumrular yada beyaz başlı sivilceler benzer biçimde görünebilir-her saçın büyümüş olduğu minik cepler. Enfeksiyon yayılabilir ve iyileşmeyen, kabuklu yaralara dönüşebilir.

Bu durum yaşamı tehdit edici değildir, sadece kaşıntılı, ağrılı ve utanç verici olabilir. Ciddi enfeksiyonlar kalıcı saç dökülmesine ve yara izlerine niçin olabilir.

Hafifçe bir vakanız var ise, temel öz bakım önlemleri ile birkaç gün içinde netleşecektir. Daha ciddi yada tekrarlayan folikülit için, reçeteli ilaç için bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Bazı folikülit türleri sıcak küvet döküntüsü, jilet darbeleri ve Berber kaşıntısı olarak bilinir.

Folikülit emareleri Nedir?

 • Saç köklerinin çevresinde gelişen minik kırmızı yumrular yada beyaz başlı sivilceler kümeleri
 • Açık ve kabuk üstünde kırmak irin dolu kabarcıklar
 • Kaşıntılı, yanan cilt
 • Ağrılı, duyarlı cilt
 • Büyük bir şişmiş yumru yada kütle

Folikülit Oluşmasının Sebepleri Nedir?

Folikülit en sık saç foliküllerinin Staphylococcus aureus (stafilokok) bakterileri ile enfeksiyonundan doğar. Folikülit ek olarak virüsler, mantarlar ve hatta batık tüylerden meydana gelen iltihaplardan da kaynaklanabilir.

Foliküller kafa derisinde en yoğun olanıdır ve avuç içi, taban, dudak ve mukoza zarları hariç vücudunuzun her yerinde bulunurlar.

Kimler Risk Grubundadır ?

Hepimiz folikülit geliştirebilir. Sadece bazı faktörler sizi bu duruma daha duyarlı hale getirir:

 • Diyabet, kronik lösemi ve HIV / AIDS benzer biçimde enfeksiyonlara karşı direncinizi azaltan tıbbi bir duruma haiz olmak,
 • Akne yada dermatit olması,
 • Akne için steroid kremleri yada uzun soluklu antibiyotik tedavisi benzer biçimde bazı ilaçların alınması,
 • Kıvırcık tüy dokusuna haiz olmak,
 • Lastik eldivenler yada yüksek çizmeler benzer biçimde tertipli olarak ısı ve ter tutan giysiler giymek,
 • Steril olmayan ortamlarda duş almak,
 • Tıraş, ağda yada sıkı giysiler giyerek kıl köklerine zarar vermek.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Köpek Memesi Hastalığına Dikkat

Köpek Memesi Hastalığına Dikkat Köpek Memesi Hastalığına Dikkat, köpek memesi hastalığı çaresi, köpek memesi hastalığı, köpek memesi hastalığı tedavisi, köpek memesi hastalığı netice, hs hasta Köpek Memesi Hastalığına Ne İyi Gelir? Köpek memesinin tedavisinin olmadığını düşünen pek oldukca umutsuz hasta bulunmaktadır. Fakat bu hastalık naturel ilaçlar, kimyasal ilaçlar ve cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Hastalığın […]

Açık Renk Giydirmeyen Hastalık: Hidradenitis Suppurativa

Açık Renk Giydirmeyen Hastalık: Hidradenitis Suppurativa Hidradenitis suppurativanın kati sebebi hemen hemen bilinmemektedir. Sadece genetik etkenler, hormonlar, aşırı kilo, alkol ve sigara tüketiminin hidradenitis supurativayı tetiklediği bilinmektedir. 40 yaş üstündeki bireylerde nadiren görülen hidradenitis suppurativa, erişkinlik sonrasında hormonların etkisiyle daha sık görülmektedir. Hidradenitis suppurativa, koltuk altı, meme altı, kasık, göbek deliği çevresi, kalçaların arası, iç bacakların birbirine […]