HS Hastalığı Ve Sendromları

HS Hastalığının Sendromları

Birçok HS hastasının başka kronik hastalıkları vardır, bu da araştırmacıların hidradenitin yalnız cildi değil, tüm vücudu etkileyen sistemik bir hastalık bulunduğunu düşünmesine niçin olur. Başka bir kuram: HS, bağışıklık sistemindeki bir tür kusuru, iltihaplı bağırsak hastalığı ve belirli artrit türleri şeklinde öteki otoimmün bozukluklarla paylaşır. Bu durumlarda, otoimmün inflamatuar hücreler kan dolaşımında meydana gelir, sadece bunlar kısmen cilde, kısmen bağırsağa, kısmen de eklemlere yönlendirilir.

Vücut kitle endeksiniz yüksekse, metabolik sendrom, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık için risk altında olabilirsiniz. Bu, iltihabın bir sonucu olabilir ve ağrınız sizi yürümekten yada herhangi bir fizyolojik aktivite yapmaktan alıkoyuyorsa daha hareketsiz hale gelebilir.

HS’NİN KOMORBİDİTELERİ ŞUNLARI İÇERİR:

İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) – HS’li kişilerin Crohn hastalığı ve ülseratif koliti içeren bu kronik duruma haiz olma olasılığı iki ila üç kat daha fazladır.

Metabolik sendrom – Tüm HS hastalarının yarısında, kalp krizi, nüzul ve tip 2 diyabet riskinizi artıran aşırı kiloluluk, yüksek gerilim, yüksek kan şekeri ve kolesterol şeklinde bir grup risk faktörü olan metabolik sendrom vardır.

Spondiloartrit (SpA) – HS’li kişilerin ortalama% 5’inde omurgaya hücum eden ve sırt ağrısı üreten bu iltihaplı eklem hastalığı vardır. Her iki duruma da haiz olan hastalar, HS’nin ilk semptomlarından ortalama dört yıl sonrasında SpA geliştirdi.

Polikistik yumurtalık sendromu (PCOS) – HS hastalarının kabaca% 9’unda bu hormonal bozukluk, hanımefendilerin koyu __ oranda adam cinsellik hormonları (testosteron ve öteki androjenler) olarak normalden daha yüksek hormon üretmesine niçin olur.

HS’NİN KOMPLİKASYONLARI ŞUNLARI İÇERİR:

İkinci en yaygın cilt kanseri türü olan skuamöz hücreli karsinom – HS hastalarının% 4’ü bu tip cilt kanserini geliştirmeye devam ediyor, bir ihtimal lezyonlarda ve nodüllerdeki devamlı iltihaplanma cildinizde hücresel düzeyde değişimler yarattığı içindir.

Anksiyete ve depresyon – Anlaşılır bir halde, HS hastalarının ortalama üçte birinde anksiyete var ve% 35’i depresyondan muzdarip.

İntihar – HS hastalarının kabaca% 10’u kendini öldürme düşüncesine sahipti yada buna girişim etti. Journal of Investigative Dermatology’de 2017 senesinde meydana getirilen bir araştırma, HS’li kişilerin intihardan ölme olasılığının iki kat daha çok bulunduğunu buldu.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Benzer Yazılar ..

Kıl Kökü İltihabı

Kıl Kökü İltihabı Kıl Kökü İltihabı, Kıl kökü iltihabı hastalığı Kıl kökü iltihabı hastalığı tedavisi, kıl kökü tedavisi, hs hastalığı tedavisi, köpek memesi hastalığı KIL KÖKÜ İLTİHABI-FOLİKÜLİT Vücudumuzun her bölgesinde bulunan kıllar düzgüsel şartlar altında vücudumuzdan dışarıya doğru çıkmaktadır. Kıl kökü iltihabı öteki ismiyle folikülit, çoğu zaman yüz, üst sırt ve alt bacaklarda görülmektedir. Vücudumuzun […]

HS Hastalığı İle Yaşamak

HS Hastalığı İle Yaşamak HS Hastalığı Tek kelime ile ;  yürek kırıcı. Salgınlar,-tünel ve nodüller sıvı drenaj şeklinde acı ve koku yönetimi günlük yaşam demek için gün süresince devam eden azap. Ek olarak, ne giyeceğinizden durumunuz ve iyi mi hissettiğiniz hakkında ne söyleyeceğinize kadar her şeyi öğrenirsiniz. Ve kendinizi devamlı olarak açıklamak zorunda olduğunuzu sezmek […]