Kıl Kökü İltihabı nedir?

Kıl Kökü İltihabı nedir?

KIL KÖKÜ İLTİHABI-FOLİKÜLİT

Kıl Kökü İltihabı-Folikülit’i Ter bezleri Tanıyalım

Ter bezleri Vücudumuzun her bölgesinde bulunan kıllar düzgüsel şartlar altında vücudumuzdan dışarıya doğru çıkmaktadır. Kıl kökü iltihabı öteki ismiyle folikülit, çoğu zaman yüz, üst sırt ve alt bacaklarda görülmektedir.

Vücudumuzun bazı bölgelerinde kıllar deride kırmızı kabartılar şeklinde kendisini gösteriyorsa kıl kökü iltihabı hastalığına yakalanmış demekteyiz. Bakteri, mantar ve virüs benzer biçimde mikroplardan dolayı oluşan kıl kökü iltihabı bazı hastalıkların emaresi niteliğini taşımaktadır.

Hastalık meydana geldiği kişilerde kaşıntı, yanma, batma ve deride acıma hissi oluşturmaktadır. Kıl kökü iltihabının içinde küçük bir bezelye benzer biçimde irin bulunmaktadır. Genç ve erişkin kişilerde görülme olasılığı fazla olan kıl kökü iltihabı nadiren her yaşta görülmektedir.

Ter bezleri Bağışıklık sistemi bozuk olan ve karaciğer, şeker hastalığı taşıyan kişilerde kıl kökü iltihabı yaygın olarak görülmektedir.

Vücudumuzda Kıl Kökü İltihabı-Folikülit Niçin Çıkar?

Ter bezleri Deride bulunan mantar, bakteri ve virüsler değişik nedenler ile vücutta bulunan kıl köklerini etkilemektedir. Kıl kökü iltihabı en sık olarak staphylococcus aureus bakterisi ile kıl köklerinin bir enfeksiyonundan meydana gelmektedir.

Kıl kökü iltihabı olan şahıs ile yakın temas da bulunmakta hastalığın başlaması için kafi bir sebep olacaktır. Aşırı kilo, fazla terleme ve vücudun sürtünmesi benzer biçimde sebeplerden de ortaya çıkmaktadır.

Ter bezleri Fırıncılık ve aşçılık benzer biçimde sıcak dereceli meslek icra eden kişilerin kıl kökü iltihabına yakalanma olasılığı daha fazladır. Bazı durumlar da ise değişik bir hastalıktan dolayı kullanılan ilaçların yan tesiri olarak da bu hastalığa yakalanılmaktadır.

Vücudumuz Bizlere Bildiri Veriyor Olabilir Mi?

Kıl kökü iltihabı hastalığı vücudumuzda belirmeden ilkin bizlere mesajlar vermektedir. Kıl kökünü çevreleyen ağrılı kızarık şişlik ve kimi zaman orta kısımlarda ortaya çıkan irinli bir kese olarak görülmektedir.

Ter bezleri Ek olarak çıkan bölgede kaşıntı ve duyarlılık meydana gelmektedir. Eğer bu emareleri anlamayıp tedbir almaz isek ilerleyen günlerde irinli şişliğin açılması ve kabuk bağlanması görülmektedir. İltihap derinleştikçe şişlik ve duyarlılık artarak kıl kökünün iltihaplanmasına niçin olmaktadır.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Anahtar Kelimeler Kıl Kökü İltihabı nedir?, Ter bezleri tedavisi, Hs hastalığı, Köpek memesi, hidradenitis süpürativa, Folikülit’i Tanıyalım, Niçin çıkar?, Ter bezi forum, Kurtulanlar   ve yorumları.

Benzer Yazılar ..

Sigara ve Ter bezi Hastalığı

Sigara ve Ter bezi Hastalığı Meydana getirilen çeşitli araştırmalar sonucu sigara tüketiminin ter bezi Köpek memesi hastalığını tetiklediği görülmektedir. Ter bezi hastalığı, patlıcangiller ailesindeki bitkilerin tüketimi ile ağırlaşabilmektedir. Sigara ile ter bezi hastalığının bağlantısının, tütünün patlıcangiller ailesine mensup olmasından kaynaklanıyor olabileceği düşünülmektedir. Meydana getirilen deneylerde ter bezi hastalığına haiz olup sigarayı bırakan bireylerin, hastalıklarında gerileme […]

HS Hastalığı İle Yaşamak

HS Hastalığı İle Yaşamak HS Hastalığı Tek kelime ile ;  yürek kırıcı. Salgınlar,-tünel ve nodüller sıvı drenaj şeklinde acı ve koku yönetimi günlük yaşam demek için gün süresince devam eden azap. Ek olarak, ne giyeceğinizden durumunuz ve iyi mi hissettiğiniz hakkında ne söyleyeceğinize kadar her şeyi öğrenirsiniz. Ve kendinizi devamlı olarak açıklamak zorunda olduğunuzu sezmek […]