Kimler Hidradenitis Suppurativa Adayıdır?

Kimler Hidradenitis Suppurativa Adayıdır?

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA (HS)

Hidradenitis Suppurativayı Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Hidradenitis suppurativa, çoğu zaman kol altı ve kasık çevresinde kendisini gösteren halk içinde köpek memesi olarak adlandırılan kronik bir deri hastalığıdır. Vücudumuzda üç ayrı bölgede bulunan erkin, apokrin ve sebaseöz salgı bezleri HS’nin en sevilmiş olduğu bölgelerdir.

Köpek memesi hastalığı Cilt altında averaj bezelye büyüklüğünde şişlikler olarak kendini göstermektedir. Eğer bu şişlikler daha büyük ve çıkan bölgede ağrıya niçin oluyorsa iltihaplı hidradenitis suppurativa denilmektedir.

Köpek memesi hastalığı Çoğunlukla kan çıbanı ve abse şeklinde olan hidradenitis suppurativa salgı bezlerinin bulunmuş olduğu bölgenin yanı sıra genital bölgede de çıkabilmektedir. HS’nin tanısı oldukca zor koyulan ve hastaların yaşam standardını düşüren, toplumsal yaşamdan uzaklaştıran ve depresyona kadar kişiyi sürükleyen bir hastalıktır.

Kimler Hidradenitis Suppurativa Adayıdır?

   HS, erkeklere ölçme ile hanımlarda daha çok görülen ve neredeyse her yaş grubunda meydana gelmektedir. Hidradenitis suppurativa 20-25 yaş içinde ki kişilerde yaygın olarak kendisini göstermektedir. İlerleyici bir hastalık olan HS, vakit içinde daha oldukca ağırlaşarak vücutta yayılmak gösterebilmektedir.

Köpek memesi hastalığı İltihaplı ve içe dönük olan hidradenitis suppurativa bir süre sonrasında açılarak fena kokulu irinini dışarı atabilmektedir.

Köpek memesi hastalığı Haftalarca yada aylarca devam eden bu hastalık vücutta keloid adında olan izler bırakarak iyileşme evresini tamamlamaktadır. 2019 verilerine nazaran, hidradenitis suppurativa ortalama olarak toplumda her 100 kişinin 1’nde görülmektedir.

Hidradenitis Suppurativa Kaç Aşamada Görülür?

Hidradenitis suppurativa kısaca köpek memesi hastalığı vücudumuzda üç aşama olarak kendini göstermektedir. HS’nin birinci aşamasında bir yada birden fazla iltihap oluşumu meydana gelmektedir.

Köpek memesi hastalığı İkinci aşamada ise deri altında birbirine oluşturulan tünellerin yanı sıra devamlı tekrarlayan apseler mevcut olmaktadır. Bu evrede birden oldukca lezyonlar bulunurken vücutta oluşan yara izlerinde belirginlikler görülmektedir.

Köpek memesi hastalığı HS’nin son aşamasında ise yara ve apseler vücutta yaygınlık göstermiş ve hastalık ilerlemiştir. Vücudumuzun kol altı bölgesinde yada kasık çevresinde oluşumu olduysa HS hareket esnasında işlev yitirilmesine niçin olmaktadır.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Kimler Hidradenitis Suppurativa Adayıdır?, Köpek memesi hastalığı, Hs hastalığına çözüm, Ter bezleri iltihabına son deva, HS Bulaşıcımıdır?, HS 2019/2020

Benzer Yazılar ..

Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı)

Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı) Hidradenitis süppürativa; HS apokrin ter bezlerinin sık tekrarlayan iltihabi hastalığıdır. Halk içinde köpek memesi hastalığı olarakta tanımlanmaktadır. Derimizde ekrin, apokrin ve sebaseöz bez adında olan üç ayrı tip salgı bez vardır. Apokrin ter bezleri ter bezi olarak isimlendirilmekle beraber aslolan görevleri vücut ısı düzenlenmesi değildir. Kişiye özgü kokunun oluşmasını sağlarlar. […]

Köpek Memesi Beslenme Nasıl olmalı ?

Köpek memesi hastalığı, beslenme ile oldukça ilgili bağlantısı vardır. Staphylococcus aureus (MRSA) metisilin grubuna dirençli olan bakteriler oldukça dirençli ve nerdeyse şu anki uygulanan bir oldukça tedavilere karşılık veremeyen bir hastalıktır. Hasta olan şahıs eğer yaşam tarzına dikkat etmezsek ne yazık ki alınan tedavi ne olursa olsun kesinlikle iyi bir netice veremez. Staphylococcus aureus hem cemiyet […]