KÖPEK MEMESİ HASTALIĞININ ROLÜ

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞININ ROLÜ

Toplumda Köpek Memesi hastalığı olarak bilinen Hidradenitis Süpürativa(HS) hastalığı nedir?

Toplumda köpek memesi hastalığı olarak da bilinen hidradenitis süpürativa, vücutta özellikle kıvrım bölgelerinde yerleşim gösteren,  alevlenmeler yaparak şiddetli sivilce, çıban ve içinden iltihaplı akıntıların geldiği, zamanla bu sivilce ve çıbanların kronik hale gelerek o bölgede yıkıma neden olarak doku yapısını değiştirdiği, ciddi ağrıya, kötü kokuya sebep olan bir hastalıktır.

 VÜCUDUN HANGİ BÖLGELERİNDE SIKLIKLA GÖRÜLMEKTEDİR?

Özellikle koltukaltı, kasıklar, kalça, göğüs arası ve göğüs altında ve arasında daha sık olmak üzere, ağrılı, akıntılı, derin yerleşimli şişlikler, doku hasarı ve kötü iyileşmeye bağlı olarak şiddetli yara izleri,akıntılı fistüller, sırtta, yüzde şiddetli sivilceler de olabilir.

EN ÇOK HANGİ YAŞ ARALIĞINDA GÖRÜLÜR? CİNSİYETE GÖRE DAĞILIMI NASILDIR? NE SIKLIKTA GÖRÜLÜR?

Sıklıkla genç erişkinlerde görülmekle birlikte, daha ileri yaşta da ortaya çıkabilir. Kadınlarda daha sık görülür. Toplumun % 4’ünü etkileyebilen bir hastalıktır. Ergenlik dönemine girmeyle birlikte başlangıç tipiktir.

HİDRADENİTİS SÜPÜRATİVA(HS) HASTALARIN SOSYAL YAŞAMINI NASIL ETKİLER?

-Hastaları sosyal yaşantıdan uzaklaştırır. Özellikle çıbanların ilk çıkma döneminde çok şiddetli ağrılar, halsizlik, ateş görülebilir. Akıntının başlamasıyla birlikte kişi sürekli kendini kirli hisseder, kıyafetleri, nevresimleri sürekli kirlenmektedir.Kokuyla birlikte yalnız kalmaya meyilli hale gelir ve çok ciddi depresyon da gelişebilmektedir bu hastalarda. Cinsel hayatı, sosyal hayatı olumsuz olarak çok etkilenir.

HASTALIĞIN TOPLUM VE DOKTORLAR TARAFINDA BİLİNİRLİĞİNİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

– Hastaların tanı alması ortalama 7 yıl sürer. Toplumda çıban olarak değerlendirilir, hastalar doktora gitmeye çekinebilmektedir. Dermatoloji uzmanları ve konuya hakim cerrahlar veya aile hekimleri değerlendirmediği sürece hastalık, yanlış tanı alabilmektedir. Kıl kökü iltihabı, enfeksiyon sanılabilmektedir.

HİDRADENİTİS SÜPÜRATİVA(HS) TANISI NASIL KONULMAKTADIR? TANIDA GECİKMELER OLABİLİR Mİ? TANIDAKİ GECİKMELERİN HASTALIĞIN GİDİŞATINA ETKİLERİ NELERDİR?

– Tanı, tetkike gerek kalmadan, klinik olarak muayene sonucunda konur. Hastaların tanı alması ortalama 7 yıl sürer. Konuda uzman olmayan bir hekime başvurulduğunda enfeksiyon sanılarak gereksiz antibiyotik tedavileri ve cerrahi işlemler yapılabilir. Hasta iyileşmediği gibi, hastalığı ilerler, kalıcı deri bozuklukları ve fistüller gelişir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA(HS) HASTALARI VEYA BU HASTALIĞI OLMASINDAN ŞÜPHE EDENLER HANGİ DOKTORA GİTMELİDİR?

-Mutlaka bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına başvurmalıdır. Konuya hakim olan plastik cerrah veya genel cerrah da hastaya hemen operasyon karraı vermeden deri ve zührevi hastalıklar uzmanının görüşünü alır. Plastik cerrahi veya genel cerrahiyle hastaların durumu değerlendirilerek uygun tedavi başlanır, uygun hastalar cerrahi tedaviye yönlendirilir, uygun hastalar ilaç tedavileri alır.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA(HS) HASTALARININ HAYATI DOĞRU TANI VE TEDAVİ İLE NASIL DEĞİŞMEKTEDİR?

Hayatları tamamen değişir. Günlük hayatta ciddi aksaklıklara neden olan yaraları iyileşir, akıntıları geçer, koku problemi olmaz, kişi kendine güvenini tekrar kazanır, sosyal hayata geri döner.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Bir önceki yazımız olan Korkutan Hastalık : HİDRADENİTİS SUPPURATİVA başlıklı makalemizde Hidradenitis Suppurativa, HS hastalığı nedir? ve HS hastalığını aldırmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar ..

HS Hastalığının Komplikasyonları

HS Hastalığının Komplikasyonları Birçok HS hastasının başka kronik hastalıkları vardır, bu da araştırmacıların hidradenitin sadece cildi değil, tüm vücudu etkileyen sistemik bir hastalık olduğunu düşünmesine neden olur. Başka bir teori: HS, bağışıklık sistemindeki bir tür kusuru, iltihaplı bağırsak hastalığı ve belirli artrit türleri gibi diğer otoimmün bozukluklarla paylaşır. Bu durumlarda, otoimmün inflamatuar hücreler kan dolaşımında […]

Sigara ve Ter bezi Hastalığı

Sigara ve Ter bezi Hastalığı Yapılan çeşitli araştırmalar sonucu sigara tüketiminin ter bezi Köpek memesi hastalığını tetiklediği görülmektedir. Ter bezi hastalığı, patlıcangiller ailesindeki bitkilerin tüketimi ile ağırlaşabilmektedir. Sigara ile ter bezi hastalığının bağlantısının, tütünün patlıcangiller ailesine mensup olmasından kaynaklanıyor olabileceği düşünülmektedir. Yapılan deneylerde ter bezi hastalığına sahip olup sigarayı bırakan bireylerin, hastalıklarında gerileme olduğu görülmüştür. […]