HS Hastalığı Kadınları Hedef Alıyor !

HS Hastalığı Kadınları Hedef Alıyor !

 

KRONİK BİR DERİ HASTALIĞI OLAN HİDRADENİT (HS) KADINLARI TEHDİT EDİYOR.

Bayanlarda erkeklere oranla 2 ila 5 kat daha çok görülen bu rahatsızlık halk arasında ‘köpek memesi’ hastalığı olarak bilinir.

Çoğunlukla, koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında, süreğen ağrılı iltihapla beraber meydana çıkan. Hidradenit hastalığı fazlasınluklu olarak, batma, yanma, ağrı, sıcaklık, kaşıntı ve aşırı terleme şeklinde kendini gösterir.

(KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI) KADINLAR RİSK ALTINDA

Tek ve ağrılı bir nodül olarak meydana çıkan ardındannda da vakitle kötüleşerek iltihaplı lezyonlara dönüşen. Hidradenit’ in görülme sıklığı, kadınlarda erkeklere kıyasla 2 ila 5 kat daha çok görülür.

Hidradenit, kişileri utandıran, sosyal hayat dan uzaklaştırarak depresyona sokan ve hayat niteliğini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır.

Lezyonların dağılımı cinsiyete göre değişirken, incelemeler genital bölge ve bacaklardaki lezyonların kadınlarda daha sık bulunduğunu gösteriyor.

HS NEDİR?

Hidradenitis suppurativa (HS), genellikle koltukaltları ve kasık çevresindeki inflamasyonlu bölgelerle nitelenen süreğen bir deri hastalığıdır.  Rahatsızlık sözkonusu bölgelerde fazlası vakit ağrılı lezyonlar, nodüller ve çıbanlar çıkar.

Bunlar genellikle, birtakım ter bezlerinin (apokrin bezlerinin) bulunduğu yerler. Memelerin altı, kalçalarda ve baldırların içi olmak üzere cildin sürtündüğü yerlerde bulunur.

HANGİ YAŞLARDA SIK GÖRÜLÜR?

Toplumda “köpek memesi hastalığı” adıyla da tanınan. HS, ortalama olarak 21 ile 23 yaşları arasında meydana çıkar ve menopoz devresi ardından ise azalır.

Uzmanlar, günlük hayatı olumsuz etkileyen dermatolojik hastalıklar arasında yer alan.  Hidradenit’in ileri evrelerine geçmeden hekime başvurulmasını öneriyor.  Aksi durumda bakteriyel enfeksiyonlar lezyonların yayılması nedeniyle risk oluşturur.

HİDRADENİT (HS)’NİN DÜNYADAKİ GÖRÜLME SIKLIĞI

Hidradenit (HS)’nin dünyadaki görülme sıklığı yüzde 1 civarında. Fakat fazlası vakit hatalı tanı konması ve HS ile hayat sürdüren pek çok bireyin semptomlarını. Anlatmakta ya da bir dermatologdan yardım talep etmekte güçlük çekmesi sebebiyle hasta. Sayılarının tanınanden çok bulunduğu düşünülmektedir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Bir önceki yazımız olan HS HASTALIĞIYLA YAŞAMAK başlıklı makalemizde hs 2021, hs alternatif tedavi ve HS Bulaşıcımıdır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar ..

HS Hastalığı Sıkça Sorulan Sorular

HS Hastalığı Sıkça Sorulan Sorular Özellikle apokrin ter bezlerinin yoğun olduğu koltukaltı, kasık, kalça gibi kıvrım bölgelerinde görülen uzun süreli (kronik), tekrarlayan yangısal (inflamatuvar) bir deri hastalığıdır. Ter bezleri komşuluğunda kıl follikül ünitelerinin inflamasyonudur. 1. Köpek memesi hastalığında neler görülür? Köpek memesi hastalığı (hidradenitis suppurativa)’ nda ağrılı kızarık çıbanlar, abseler, uç veren sivilceler, siyah noktalar […]

HS hastalığı nedir?

HS hastalığı nedir?   Köpek Memesi Hidradenitis süppürativa Halk arasında Köpek Memesi olarak bilinen hidrozadenit, koltuk altındaki Apokrin ter bezlerinin stafilokok bakterilerinin cerahat la sonuçlanan bir enfeksiyonudur. Deri altı dokusunda ağrılı sertliklere Nodozite denir. Bu bölgelerde deri kızarıktır. Nodoziteler bir süre sonra cerahatla dolarlar. Oluşan bu cerahat vücut tarafından püstül biçiminde dışarı atılabileceği gibi, atılmadan vücut tarafından […]