HS Hastalığı Kadınları Hedef Alıyor !

HS Hastalığı Kadınları Hedef Alıyor ! KRONİK BİR DERİ HASTALIĞI OLAN HİDRADENİT (HS) KADINLARI TEHDİT EDİYOR.

HS Hastalığı Kadınları Hedef Alıyor ! Bayanlarda erkeklere oranla 2 ila 5 kat daha oldukça görülen bu hastalık halk içinde ‘köpek memesi’ hastalığı olarak bilinir.

Çoğunlukla, koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında, süreğen ağrılı iltihapla birlikte meydana çıkan. Hidradenit hastalığı fazlasınluklu olarak, batma, yanma, ağrı, ısı, kaşıntı ve aşırı terleme şeklinde kendini gösterir.

(KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI) KADINLAR RİSK ALTINDA

Tek ve ağrılı bir nodül olarak meydana çıkan ardındannda da vakitle kötüleşerek iltihaplı lezyonlara dönüşen. Hidradenit’ in görülme sıklığı, hanımlarda erkeklere kıyasla 2 ila 5 kat daha oldukça görülür.

Hidradenit, kişileri utandıran, toplumsal yaşam dan uzaklaştırarak depresyona sokan ve yaşam niteliğini negatif yönde etkileyen bir rahatsızlıktır.

Lezyonların dağılımı cinsiyete bakılırsa değişirken, incelemeler genital bölge ve bacaklardaki lezyonların hanımlarda daha sık bulunduğunu gösteriyor.

HS NEDİR? HS Hastalığı Kadınları Hedef Alıyor !

Hidradenitis suppurativa (HS), çoğu zaman koltukaltları ve kasık çevresindeki inflamasyonlu bölgelerle nitelenen süreğen bir deri hastalığıdır.  Hastalık sözkonusu bölgelerde fazlası zaman ağrılı lezyonlar, nodüller ve çıbanlar çıkar.

Bunlar çoğu zaman, bazı ter bezlerinin (apokrin bezlerinin) bulunmuş olduğu bölgeler. Memelerin altı, kalçalarda ve baldırların içi olmak suretiyle cildin sürtündüğü yerlerde bulunur.

HANGİ YAŞLARDA SIK GÖRÜLÜR?

Toplumda “köpek memesi hastalığı” adıyla da tanınan. HS, averaj olarak 21 ile 23 yaşları içinde meydana çıkar ve menopoz devresi peşinden ise azalır.

Uzmanlar, günlük yaşamı negatif etkileyen dermatolojik hastalıklar içinde yer edinen.  Hidradenit’in ileri evrelerine geçmeden hekime başvurulmasını öneriyor.  Aksi durumda bakteriyel enfeksiyonlar lezyonların yayılması sebebiyle risk oluşturur.

HİDRADENİT (HS)’NİN DÜNYADAKİ GÖRÜLME SIKLIĞI

Hidradenit (HS)’nin dünyadaki görülme sıklığı yüzde 1 civarında. Fakat fazlası zaman hatalı tanı konması ve HS ile yaşam sürdüren pek oldukça kişinin semptomlarını. Anlatmakta ya da bir dermatologdan yardım talep etmekte güçlük çekmesi sebebiyle hasta. Sayılarının tanınanden oldukça bulunmuş olduğu düşünülmektedir.

HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

HS Hastalığı Kadınları Hedef Alıyor !

Benzer Yazılar ..

HS Hastalığının Komplikasyonları

HS Hastalığının Komplikasyonları Birçok HS hastasının başka kronik hastalıkları vardır, bu da araştırmacıların hidradenitin bir tek cildi değil, tüm vücudu etkileyen sistemik bir hastalık bulunduğunu düşünmesine niçin olur. Başka bir kuram: HS, bağışıklık sistemindeki bir tür kusuru, iltihaplı bağırsak hastalığı ve belirli artrit türleri şeklinde öteki otoimmün bozukluklarla paylaşır. Bu durumlarda, otoimmün inflamatuar hücreler kan […]

Hidradenitis suppurativa nedir ?

Hidradenitis suppurativa nedir ? Akne inversa olarak da malum unsur Hidradenitis suppurativa (HS), iltihaplı ve şişmiş topakların ortaya çıkması ile karakterize uzun soluklu bir cilt hastalığıdır. Bunlar tipik olarak ağrılıdır ve sıvı yada irin salgılayarak açılır ve en oldukça etkilenen alanlar koltuk altı, göğüs altı ve kasıktır. İyileştikten sonrasında yara dokusu kalır. Aşırı kiloluluk ve […]